Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarihle Buluşma

Edremit-Çanakkale karayolu genişletme çalışmaları yüzünden yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Antandros Antik Kenti kazısında yeni bulgular gün

Türkiyedremit-Çanakkale karayolu genişletme çalışmaları yüzünden yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Antandros Antik Kenti kazısında yeni bulgular gün ışığına çıkarılıyor. Balıkesir Müzesi ve Ege Üniversitesi'nin oluşturduğu arkeolog ve restoratörlerden oluşan bir grup, Antandros'te kazı çalışmalarını sürdürüyor. Akbank'ın sponsorluğunda 2001 yılından bu yana Ege Üniversitesi öğretim üyesi Yard.Doç.Dr. Gülcan Polat başkanlığında yürütülen çalışmalarda, bu yıl genç Roma dönemine ait mozaik ve duvar resimleriyle süslü bir zengin evi daha ortaya çıkarıldı. Henüz iki odası tamamen kazılan evde yapılan çalışmalar sırasında ortaya çıkan mozaik çalışmaları o dönem hakkında bilgiler veriyor. Kazıda ayrıca Bizans dönemine ait bir mezarlık ile henüz üç odasına ulaşılabilen bir yapı kompleksi ortaya çıkarılmaya başlandı.

Medeniyetin beşiği
Turizm açısından son yıllarda hızlı bir gelişme yaşayan Ege'nin önemli beldelerinden biri olan Altınoluk, turistik cazibesinin yanısıra Antandros gibi önemli bir mitolojik kente de sahiplik yapıyor. Antik yazarlar Strabon, Alkaios ve Herodotos'un tanımlamalarına göre Antandros, tarihi medeniyetlerin kesiştiği bir noktada bulunuyor. Anadolu antik kentinde yaşayan Kimmerler'in tek vatanı olarak gösterilen Antandros, Truva savaşına kıyılarında kurulan tersaneleriyle katılmış bir şehir. Coğrafi konumu dolayısıyla bir çok medeniyetin etkisi altında şehir M.Ö. 8. yüzyıla kadar uzanan bir tarihi taşıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihle-bulusma_1509.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!