Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

‘Tarihte Hasköy’ Kitabına Göre, Semt Geçmişte Yahudilerin Semtiymiş

Sinpaş Kültür Yayınları tarafından piyasaya çıkartılan “Tarihte Hasköy” kitabı, Hasköy, Sütlüce ve Halıcıoğlu semtlerinin tarihine ayna tutacak.

Zamanb>Sinpaş Kültür Yayınları tarafından piyasaya çıkartılan “Tarihte Hasköy” kitabı, Hasköy, Sütlüce ve Halıcıoğlu semtlerinin tarihine ayna tutacak.

Kitap, kuzey Haliç suyolu üzerinde yer alan Hasköy, Halıcıoğlu ve Sütlüce semtlerinin Osmanlı Devleti’nin sağladığı çok uluslu, çok dinli sosyal yapısını bütün ayrıntılarıyla gözler önüne seriyor. Remzi ve Nezih kitapevlerinde satışa sunulacak “Tarihte Hasköy” monografi kitabı, tarih tutkunlarına İstanbul’u anlatacak. Süleyman Faruk Göncüoğlu tarafından kaleme alınan kitapta, Osmanlı zamanında üç dine ve dört ayrı milliyete sahip nüfusun yaşadığı Hasköy’de, Yahudi nüfusunun ağırlıkta olduğu anlatılıyor. Bu bölgenin üç büyük Yahudi cemaatinin bir arada bulunması nedeniyle küçük bir İsrail haline geldiği iddia ediliyor. Diğer yandan efsaneleri, kilisesi ve ayazmaları ile Hasköy’ün ikinci büyük dini kitleyi oluşturan Rum cemaatine yurtluk yaptığına da değiniliyor. Yine kitap, Halıcıoğlu tarihinden de kesitler sunuyor. 17. yüzyılda Erzincan-Eğin (Kemah’tan) yirmi kadar Ermeni ailenin buraya göç etmesiyle kurulan semtin, 17. ve 20. yüzyıl başlarında İstanbul’un önemli Ermeni yerleşim yeri olduğu anlatılıyor. Ayrıca Sütlüce bölgesinin de kuzey Haliçte, ilk Müslüman yerleşim yeri olduğundan söz ediliyor. Semt, burada yaşayan ilmiye sınıfı ve tasavvuf büyükleriyle dikkati çekiyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarihte-haskoy-kitabina-gore-semt-gecmiste-yahudilerin-semtiymis_29382.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!