Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tarım Arazisine Yapılan Lojistik Köye İptal Kararı

Samsun Tekkeköy'e inşa edilen 50 milyon euro (yaklaşık 300 milyon lira) maliyetli 'Lojistik Köy' projesine köylülerin açtığı davada iptal kararı çıkmasının ardından Ziraat Mühendisleri Odası'nın açtığı dava da sonuçlandı.Mahkeme, inşaatın 1. sınıf tarım arazisine yapıldığını belirterek yürütmeyi durdurma kararı verdi.

yapi.com.tr
Tarım Arazisine Yapılan Lojistik Köye İptal Kararı

2015 yılında Samsun’un Tekkeköy ilçesinde Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun Ticaret Borsası, Merkez Sanayi Bölgesi, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ve Tekkeköy Belediyesi iş birliği ile yapımına başlanan ve Karadeniz'in en büyüğü olma özelliğini taşıyan ve 50 milyon euroya mal olacak olan ‘Lojistik Köy'ün yılan hiyakesine dönen sürecinde yeni bir gelişme daha yaşandı.

Tarım arazileri tehdit altında
Mahkeme bilirkişinin yaptığı saha incelemesinde, Lojistik Köy için önerilen alternatif yerlerin değerlendirilmediği, merkezin ulaşım ağlarına uzak olduğuna işaret edildi. Mahkeme, Lojistik Köy projesinin ilerleyen yıllarda genişleme ihtimaline dikkat çekerek merkezin çevresinde yer alan 1. derece tarım arazileri ve meraların tehdit altında olduğuna vurgu yaptı. Mahkeme, inşaatın 1. sınıf tarım arazisine yapıldığını belirterek yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Şimdi ne olacak?
Sözcü'den İsmail Akduman'ıın haberine göre, merkezin tamamlanması için 50 milyon euro harcanırken, Avrupa Birliği desteklerinden de yararlanıldı. Şimdi ise sürecin nasıl işleyeceği merak konusu oldu. Mahkeme kararı açıkladıktan sonra, Büyükşehir Belediyesi’ne ve Çevre Şehircilik Bakanlığı’na kararın uygulanması için yazı yazdı. Diğer taraftan hukukçular, AB’nin mahkeme kararlarının kesinleşmesinden sonra, Lojistik Köy için verilen desteği geri almak için tazminat davası açabileceğini dile getirdi.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir...

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarim-arazisine-yapilan-lojistik-koye-iptal-karari_171120.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!