Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tarkan ve ‘Uyan’ Şarkısı!

Demokrasilerde her vatandaşın her işe burnunu sokma hakkı olduğunu unutan Bakan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi sitesinde “Allianoi”nin yer aldığını bilmiyor. Bakan, Allianoi’nin sular altında kalmasının TBMM’nin 5 Ağustos 1999’da 4434 sayılı Arkeolojik Mirasın Korunmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesi’ni onaylayan yasaya da aykırı olduğunu

Cumhuriyet Gazetesi
Tarkan ve ‘Uyan’ Şarkısı!

1968-1973 yılları arasında Türkiye’de “haşhaş” ekimi yapılan her yeri dolaştım. ABD’ye göre, ülkesine kaçak giren eroinin yüzde 80’ini üreten Türkiye vatandaşlarını zehirliyordu. “Haşhaş” ekimi yasaklanmalıydı. 12 Mart’ın Başbakanı Nihat Erim’in ilk kararı haşhaş ekimini yasaklayınca köylü güç durumda kaldı. Afgan ve Uzakdoğu eroini ABD vatandaşını zehirlemeyi sürdürdü, meğer Türkiye suçlu değilmiş! Bülent Ecevit başbakan olunca yasağı kaldırdı, kesim biçimini değiştirdi. TMO haşhaş kellesini köylüden aldı, Afyonkarahisar’daki alkaloit fabrikasında afyon üretti. Sorun kökten çözüldü.

1969’da Cumhuriyet’te yayımladığım “Afyon Raporu” araştırmamla “Yılın Gazetecisi” seçildim. Araştırmalarımın odağı Şuhut ilçesi idi… “Allianoi diye bir yer yoktur” diyen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu da Şuhutludur. Roma döneminde Şuhut’taki antik kentin adı “Synnada”dır. Sikkelerinin bir yüzünde Zeus’un öteki yüzünde haşhaş kozası ile buğday başağının varlığını Sayın Bakan iyi bilir. Babası Hacı İbrahim, bir tuhafiyeci idi. Rahmetli, Şuhut odaklı afyon kaçakçılığı yapanların bazılarının hacı, bazılarının da yörede benzin istasyonu sahibi olduklarını çok iyi bilirdi! Eroğlu da o günleri çok iyi anımsar sanırım.

İnşaat Yüksek Mühendisi olmanın yanı sıra ikinci diplomasını İstanbul Üniversitesi’nde Tarih Bölümü’nden aldığı için de bir tarihçi sayılır! Tarihçi bakanımız Tarkan’a ne diyor?

“Allianoi diye bir yer yoktur. Uydurma bir kelimedir. Paşa Ilıcası adıyla bilinen bir kaplıcadır. Sanatçı arkadaş sanatıyla ilgilensin. Herkes bilmediği bir konuya burnunu sokarsa çok yanlış olur. Ben şimdi kalkıp da onun sanatıyla alakalı bir şey söylesem ne derece yanlış olursa, onun da bir baraj ya da tarihi eserin korunmasıyla ilgili söyleyeceği şey fevkalade yanlıştır.”

Demokrasilerde her vatandaşın her işe burnunu sokma hakkı olduğunu unutan Bakan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın resmi sitesinde “Allianoi”nin yer aldığını bilmiyor. Bakan, Allianoi’nin sular altında kalmasının TBMM’nin 5 Ağustos 1999’da 4434 sayılı Arkeolojik Mirasın Korunmasına İlişkin Avrupa Sözleşmesi’ni onaylayan yasaya da aykırı olduğunu bilmiyor.

Bakan, kentindeki Sandıklı kaplıcalarının yöre halkına milyonlar kazandırdığını, İzmir Balçova’da “Agamemnon Kaplıcaları”nın Skandinav ülkelerince kapatıldığını, Denizli Hierapolis’tekilerin yarım milyon turist çektiğini de bilmiyor.

Şuhut’ta anlatmışlardı. Eski devirlerde bir alkolik, bir esrarkeş, bir afyonkeş bir kente giderler. Geç kalmışlardır, kale kapısı kapanmıştır. Alkolik “Yüklenip kapıyı kıralım!” der. Esrarkeş, “Kapının anahtar deliğinden süzülüp girmeyi” önerir. Afyonkeş “Boş verin. Şurada yatıp uyuyalım. Sabah olunca gireriz!” der.

Tarkan, “Allianoi’den çok etkilendim. Hatta ‘uyan’ şarkıma burası esin verdi!” diyor. Bu şarkısı ile Tarkan, yalnızca Allianoi için değil Bakan’a da aynı çağrıyı yapmış olmuyor mu? İyi ki Tarkan, burnunu Allianoi’ye sokmuş, ya Şuhut’taki hacıların işlerine soksaydı!

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
ETİKETLER: arkeoloji
http://www.yapi.com.tr/haberler/tarkan-ve-uyan-sarkisi_82417.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!