Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
SONRAKİ HABER: Side'ye Yeni Müze Projesi
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tarlabaşı Birleşerek Kurtulacak

Ahmet Misbah Demircan, Tarlabaşı'nın kentsel dönüşüm ihalesinde en iyi teklifi Çalık Holding'in verdiğini açıkladı. Kentsel dönüşüm projesiyle Tarlabaşı'nda büyüklükleri 50 ile 100 metrekare olan küçük tarihi evler 5'er ve 10'ar gruplar halinde birleştirilip tek blok haline getirilecek. Bloklar oluşturulurken, binaların dış cepheleri korunacak.

Milliyet Gazetesi/Nevin DONAT
Tarlabaşı Birleşerek Kurtulacak

stanbul'un Beyoğlu ilçesinin Tarlabaşı semti kentsel dönüşüm projesiyle estetik bir görünüm kazanacak.

Kentsel dönüşüm projesiyle Tarlabaşı'nda büyüklükleri 50 ile 100 metrekare olan küçük tarihi evler 5'er ve 10'ar gruplar halinde birleştirilip tek blok haline getirilecek. Bloklar oluşturulurken, binaların dış cepheleri korunacak. Görüntü kirliliği yaratan klima ve tabelalar da kaldırılacak.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Tarlabaşı'nın kentsel dönüşüm ihalesinde en iyi teklifi Çalık Holding'in verdiğini açıkladı.

İhalede parasal değerlerin konuşulmadığını belirten Demircan, "Para ihalesi değil, 'Ne teklif ediyorsun?' ihalesi yaptık. Vatandaşın lehine yüzde 40'ın altındaki teklifleri kabul etmeyeceğimizi söylemiştik. Çalık Holding, orada mevcut bulunan metrekarelerin yüzde 42'sini arsa sahibine vereceğini belirterek en iyi teklifi verdi. Her binanın altına otopark yapılacak" dedi.

278 bina 2 yılda onarılacak
Çalık Holding'in ihaleye 278 binanın tamamının dış cephe rölövelerini çizip getirdiğini anlatan Demircan, şöyle devam etti: "Projeler üç ay içinde Anıtlar Kurulu'na takdim edilecek. Anıtlar Kurulu'nun onayından sonra vatandaşımız, yatırımcı ve belediye olarak masaya oturacağız. Kime, nereyi, nasıl teklif ettiklerini konuşacağız ve vatandaşımızla anlaşacağız. İş başladıktan sonra iki yıl içinde tamamlanacak."

İhaleye konu olan bölge, sit alanı olduğu için buradaki yapılanmaya ve inşaat sürecinde hangi imari projenin uygulanacağına Anıtlar Kurulu'nun karar verdiğini belirten Demircan, "Biz sadece süreci organize etmiş bir kamu kuruluşuyuz. Vatandaşın hakkını muhafaza ederek yatırımcı gelmesini sağladık ve vatandaşımızı orada yaşamaya devam ettirecek bir modeli uyguluyoruz" dedi.

Daha önce Tarlabaşı'nın kentsel dönüşüm projesinde butik oteller ve alışveriş merkezlerinin de yer alacağına ilişkin haberler çıktığının hatırlatılması üzerine Demircan, "Biz yetkilerimizin ötesinde bir şey düşünmüyoruz. Bunlar vatandaş ve yatırımcının birlikte karar vereceği konular" diye konuştu.

'Otopark sorunu yok'
Demircan, Beyoğlu'nun otopark sorunu olmadığını da iddia etti. Demircan, "Bence Beyoğlu'nun otopark sorunu yok. Ama bu bir şey yapmadığımız anlamına gelmiyor. Talimhane'nin hemen altına bir otopark yapılacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin birkaç noktada hazırlıkları var. Buraya günde 1 milyon insan geliyor. Bu kadar insanı özel araçla taşımak mümkün değil, metro ve toplu taşımayla buraya gelmeliler."

http://www.yapi.com.tr/haberler/tarlabasi-birleserek-kurtulacak_53072.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!