Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tartışmalı Atık Tesisine Orhaneli'den de Vize Yok

Yaklaşık 2 yıldır Bursa`nın gündeminde olan `Tehlikeli Atık Bertaraf Tesisi`ne, Yenişehir`den sonra Orhaneli`den de izin çıkmadı. Kamuoyunda yoğun tartışmalara yol açan tesisin kurulmak istendiği Orhaneli`de, Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu`nun talebi üzerine, yaklaşık 2 aydır çalışma yürüten Bursa Akademik Odalar Birliği, hazırlanan raporu

Olay Gazetesi
Tartışmalı Atık Tesisine Orhaneli'den de Vize Yok

Yaklaşık 2 yıldır Bursa`nın gündeminde olan `Tehlikeli Atık Bertaraf Tesisi`ne, Yenişehir`den sonra Orhaneli`den de izin çıkmadı. Kamuoyunda yoğun tartışmalara yol açan tesisin kurulmak istendiği Orhaneli`de, Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu`nun talebi üzerine, yaklaşık 2 aydır çalışma yürüten Bursa Akademik Odalar Birliği, hazırlanan raporu kamuoyuyla paylaştı.

Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu`nun da katıldığı toplantıda raporla ilgili bilgi veren BAOB Dönem Sözcüsü Remzi Çınar, tesisin yapılmak istendiği iki ayrı bölgede yaptıkları incelemeler, uzman kişilerin görüşleri ve tesisi kurmak isteyen şirketin yaptığı sunumlar çerçevesinde rapor hazırladıklarını söyledi. Çalışmalar sonucunda tesisin Orhaneli`de yapılmasının uygun olmadığını belirten Remzi Çınar, yıllık kapasitesi yaklaşık 60 bin ton olarak planlanan tesisin 18 bin ton civarında tehlikeli atık külünü doğaya bırakacağını vurguladı. Kirletici tesislerin drenaj alanlarına ve büyük yerleşimlerin üstüne yapılmasının yanlış bir tercih olduğunu dile getiren Çınar, `Bursa bu tür tesisler için uygun bir coğrafya değildir. Doğal kaynakları ve güzellikleriyle ilgi bekleyen Orhaneli bu tür tesisler için hiç de uygun bir yer seçimi değildir.

Bu tür teisler aynı zamanda Bursa`nın su kaynaklarının kirlenmesine sebep olacağından, bu kaynaklara bağlı olan canlı yaşamı, insan ve çevre sağlığıyla tarım ve hayvancılığı da olumsuz etkilemesi kaçınılmazdır. Kar güdüsüyle kurulacak bu tür tesislere sadece Orhaneli`de değil, Orhaneli gibi doğal kaynakları ve ekolojik değerlere sahip her yerde karşı çıkılması gerekiyor. Bu tür projeleri akademik odalarla ve konunun uzmanlarıyla mutlaka proje gerçekleşmeden, bu örnekte olduğu gibi bir değerlendirme yapmak gerekiyor. Ümit ediyoruz ki yerel yöneticilerimiz bu çalışmadan etkilenir; kentimizdeki tüm yatırımlar da bu anlayışla gerçekleşir` dedi. Göçü durdurmak için mücadele verdiklerini kaydeden Orhaneli Belediye Başkanı İrfan Tatlıoğlu da, `Böyle bir yatırımla karşı karşıya kaldığımızda önce heyecanlandık. Çünkü bu göçü engellememiz için önemli bir adımdı. Ancak bunun için önce Akademik Odaların görüşünü alalım dedik. Ortaya çıkan sonuç çerçevesinde firma yetkililerine, çevrenin ve yeraltı sularının kirlenebileceğini, bu nedenle yatırımı istemediğimizi söyledik. Bize telefon ettiler, `biz kararınızı aldık. Yatırımı başka yere kaydırıyoruz` dediler. Sanırım Afyon veya Kütahya yöresine doğru gittiler. Zannediyorum biz akıllı bir iş yaptık diye düşünüyorum` diye konuştu.

ETİKETLER: çevre
http://www.yapi.com.tr/haberler/tartismali-atik-tesisine-orhaneliden-de-vize-yok_80664.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!