Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tartışmalı Elektrik İhalesi Sil Baştan

Kamunun elektrik ticaret şirketi TETAŞ'ın özel sektörden elektrik alımı için açtığı ihaleden iptal kararı çıktı. Özel sektörün TETAŞ'ın baraj olarak belirlediği fiyatların üzerinde teklif sunması nedeniyle ihale sonuçlanamadı. TETAŞ yetkilileri, ihalenin bu koşullarda sonuçlandırılmasının kanuna aykırı olacağı gerekçesiyle iptal yoluna

Referans Gazetesi
Tartışmalı Elektrik İhalesi Sil Baştan

Kamunun elektrik ticaret şirketi TETAŞ'ın özel sektörden elektrik alımı için açtığı ihaleden iptal kararı çıktı. Özel sektörün TETAŞ'ın baraj olarak belirlediği fiyatların üzerinde teklif sunması nedeniyle ihale sonuçlanamadı. TETAŞ yetkilileri, ihalenin bu koşullarda sonuçlandırılmasının kanuna aykırı olacağı gerekçesiyle iptal yoluna gittiklerini belirtti. Özel sektör ihale koşullarının ağır olması ve özel sektör üzerindeki riskleri gerekçe göstererek 1 kWh elektrik için 18-28 kuruşluk fiyat teklifleri sunmuştu. TETAŞ, bu ihaleyi istediği gibi sonuçlandıramadığı için mali uzlaştırma sistemi üzerinden elektrik alımına devam edilecek.

İhaleye, elektrik borsası olarak da bilinen mali uzlaştırma sistemi üzerinden elektrik alımının pahalı olduğu gerekçesiyle çıkıldı. Ancak TETAŞ hedefine ulaşamadan iptal yoluna gitmek zorunda kaldı. Hidroelektrik ve yenilenebilir enerji santrallerinden üretilen elektriğe en fazla 13.45 kuruş, doğalgaz ve termik santrallerden üretilen elektrik için de en fazla 19.16 kuruş ödenmesine karar veren kamu, bu rakamların üzerinde fiyat teklifleri ile karşılaştı. Ancak özel sektör bu ihale öncesinde bir dilekçe ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'na başvurarak, ihale şartnamesinde değişiklikler talep etti. Bu değişikliklerin olmaması durumunda yüksek fiyatların ortaya çıkabileceği yönünde uyarıda bulunan özel sektörün talepleri ise kabul görmedi. Doğalgaz kesintisi gibi özel sektörden kaynaklanmayacak olumsuzlukların mücbir sebepler içerisine alınmadığı ihalede ortaya çıkan tabloda böylece özel sektör elektriği pahalı kaldı.
    
Yeni projeler gerekecek

Bir özel sektör temsilcisi doğalgazdan üretilen elektrik fiyatı içindeki yakıt maliyetinin TETAŞ'ın hesaplamalarında düşük kaldığını iddia etti. Şartnameye göre, satış fiyatı içinde doğalgazın payının yüzde 70 olduğunu kaydeden yetkili, buna göre TETAŞ'ın ilan ettiği baraj fiyat olan 19.16 kuruşluk satış fiyatı içinde doğalgaz maliyetinin 13.41 kuruş olduğunu ifade etti. Ancak özel sektörün ürettiği 1 kWh elektrik içinde yakıt maliyetinin ortalama 15 kuruş olduğunu iddia etti. Kamu ise mali uzlaştırma sistemi üzerinden alınan elektriğin pahalı olmasından yakınıyor. Bu sistem üzerinden alınan elektriğin 1 kWh'i kamuya ortalama 30 kuruşa mal oluyor. Finansal kriz nedeniyle elektrik arz ve talep dengesini koruyan bakanlık, gelecek dönem için uygun fiyata elektrik temini için yeni projeleri hayata geçirmek durumunda kalacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tartismali-elektrik-ihalesi-sil-bastan_68063.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!