Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Taş gibi Destek

Türkiye'nin en büyük doğaltaş üretim ve ihracat merkezi olan Ege'de, sektörde faaliyet gösteren firmalar ve çalışanların, "Kamu binalarında ithal doğaltaş kullanılmasın" şeklindeki en büyük talebine Ankara'dan önemli destek geldi. Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç ve Egeli doğaltaş ihracatçılarının görüştüğü

Yeni Asır Gazetesi
Taş gibi Destek

Türkiye'nin en büyük doğaltaş üretim ve ihracat merkezi olan Ege'de, sektörde faaliyet gösteren firmalar ve çalışanların, "Kamu binalarında ithal doğaltaş kullanılmasın" şeklindeki en büyük talebine Ankara'dan önemli destek geldi. Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç ve Egeli doğaltaş ihracatçılarının görüştüğü Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bu talebe olumlu cevap aldı.

Karar hükümetin

Konuyu Bakanlar Kurulu toplantısına da taşıyan Yıldız, "Bundan sonraki aşamada biz bir çalışma yapacağız. Yaptığımız çalışmanın sonucunu kamuoyuyla paylaşacağız. Benim de kanaatim, kamu yatırımlarında yerli doğaltaşın kullanılması yönünde" dedi. Türkiye'nin en büyük projelerinde kullanılan ithal granitin sektöre verdiği zararı Bakan Yıldız'a ilettiklerini dile getiren Başkan Erdinç, Ankara'dan gelen bu desteğin kendilerini sevindirdiğini söyledi.

"Büyük rant"

Ucuz olduğu gerekçesiyle Türkiye'deki bir çok projede ithal taşın kullanıldığını ifade eden Erdinç, bu durumun yüzde 100'e yakın yerli girdiye sahip olan, on binlerce kişiye iş sağlayan yerli doğaltaş sektörünü sıkıntı içinde bıraktığını kaydetti. Özellikle kamu binaları ve belediyelerin yerli ürün kullanmasını istediklerini ifade eden Erdinç, "İthal granit özellikle Çin'den ucuza getirilip, pahalıya satılıyor. 10-15 dolar olan granitin metrekaresinin maliyeti, belediyelere ve kamu kurumlarına 70-80 doları buluyor. Demek ki, 10 katına birileri satıyor. Ortada büyük bir rant var. Oysa yerli doğaltaşın metrekaresi 20-30 dolar arasında değişiyor." dedi.

"Kalite sorunu var"

Erdinç, "Öte yandan ithal üründe kalite sorunu yaşanıyor. İthalatın sınırlanması talebimizi geçtiğimiz pazar günü Ankara'da yaptığımız toplantıda Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'a ilettik. Yaklaşık 7 saat süren toplantı boyunca doğaltaş sektörünün yarattığı katmadeğer ve istihdam hakkında bilgi verdik. Granit başta olmak üzere ithal ürünlerin sınırlandırılmasını istedik. Bakanımız da konuyu Bakanlar Kurulu'na taşıdı" diye konuştu.

"Moral verdi"

Türkiye'de tüm madencilik sektörünün 25 milyar doların üzerinde değer yarattığını, 300 bine yakın kişiye istihdam sağladığına dikkat çeken Erdinç, Ege Bölgesi'nde başta Afyon, Denizli, Muğla olmak üzere 250 bin kişinin doğaltaş sektöründen ekmek yediğini belirtti. Erdinç, işsizliğin en büyük sıkıntı olduğu Türkiye'de istihdam sağlamanın en pratik yolunun madencilik olduğunu vurguladı.

"Her yerde ithal granit var"

Arslan Erdinç, İzmir Adliyesi, Adnan Menderes Havalimanı yeni terminali, Karşıyaka Çarşısı, Üçyol-Bornova Metrosu'nda ve en son da Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde tamamen ithal granit kullanıldığını söyledi. Erdinç, "Daha önce Bayındırlık Bakanı Zeki Ergezen de kamu binalarında ithal granit kullanılmaması için genelge yayınlamıştı. Bu genelge uygulanmadı. Ancak, Ankara'dan gelen bu destek bizi umutlandırdı" diye konuştu.

İhracat başını kaldırdı

Son 2 aydır maden ve doğaltaş ihracatının başını yukarı kaldırdığını ifade eden Arslan Erdinç, "İhracatımız rekorlar kırıyor. Birlik olarak Şubat'ta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 33 artış kaydettik. Madenin içinde doğaltaş ihracatımızdaki artış oranı yüzde 70'lere ulaştı. Yeniden toparlanma süreci başladı. Yurtdışından doğaltaşa ciddi bir talep var. 2008'de 1.5 milyar dolar olan Ege'nin ihracatı, 2009'da 1 milyar 277 milyon dolara geriledi. Ancak bu sene çok ciddi bir artışı yakalayacağımıza inanıyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tas-gibi-destek_77254.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!