Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Tasarımın Özüsözü"

2003 yılında yayımlanmaya başlayan Akın Nalça Kitapları'nın dördüncüsü "Tasarımın Özüsözü". Editör ve çevirmen Celal Üster'in derlediği, tasarım üstüne 600'ü aşkın özdeyişden oluşan kitabın tasarımını Bülent Erkmen yaptı.

yapi.com.tr
"Tasarımın Özüsözü"

ekan ve sergileme tasarımı kuruluşu Akın Nalça Modular Spaces, bütün tasarım disiplinlerine düşünsel ve kalıcı bir tartışma süreci sağlamayı hedefleyerek, her sene bir kitap yayımlamayı sürdürüyor. 2003 yılında yayımlanmaya başlayan Akın Nalça Kitapları'nın dördüncüsü "Tasarımın Özüsözü". Editör ve çevirmen Celal Üster'in derlediği, tasarım üstüne 600'ü aşkın özdeyişden oluşan kitabın tasarımını Bülent Erkmen yaptı.

Kitapta "tasarım" kavramının özüne ışık tutabilecek sözler bir araya getirilirken, seçim alanı olabildiğince geniş tutuldu. Kitaba yalnızca tasarımcıların, mimarların, modacıların tasarımla dolaysızca bağıntılı sözleri değil, yazarların, düşünürlerin, ressamların, heykeltraşların "tasarım açısından da okunabilecek" sözleri de bulunuyor.

Derlemenin bir özelliği de, farklı anlayışlar, değişik bakış açıları ve bambaşka yaklaşımlara açık olması. Okuyucuya, birbirine benzemeyen, dahası birbirinin karşıtı düşünceler ve bakışların zengin, rengârenk bir yelpazesi sunuluyor. Eski çağlardan yaşadığımız günlere, farklı uygarlıklardan, apayrı anlayışlardan ve değişik uluslardan kendi alanlarının usta adları, "tasarım" kavramının yakın çevresinde buluşturuluyor.

Tasarımın Özüsözü, salt işlevsel kullanımla sınırlı bir kitap değil. İsteyenin bu özdeyişler arasında keyifli yolculuklara çıkabileceği; dileyenin, rastgele bir sayfayı açarak gönül hoşluğuyla göz atabileceği bir kitap aynı zamanda.

Akın Nalça Kitapları
Akın Nalça Modular Spaces için özel olarak oluşturulan ve dizi özelliği taşımayan Akın Nalça Kitapları, içerikleri ve tasarımları birbirinden bağımsız olarak biçimleniyor. Konsept ve tasarımını Bülent Erkmen'in gerçekleştirdiği kitaplar, "nesne kitap" özelliği taşıyor. Yazarlara özgün üretim platformu sunan kitapların, tasarım alanında yeni tartışmalar açması hedefleniyor.

Akın Nalça Kitapları'nın ilk yayını Mimar Bülent Tanju'nun "Mimarlıkta Sıfır Noktasını Aramak? Han Tümertekin'in Yapıları-Yaptıkları Üzerinden Mimarlık Okumaları" adlı kitabı, ikincisi Mimarlık Tarihçisi Prof.Dr. Uğur Tanyeli'nin "İstanbul 1900-2000 - Konutu ve Modernleşmeyi Metropolden Okumak" kitabı ve üçüncüsü de tasarımcı ve yazar Faruk Ulay'ın "Sürekli Bir Yenilginin Gölgesinde - Grafik Tasarım Manifestosu" adlı kitabıydı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tasarimin-ozusozu_50995.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!