Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Tasarruf Finansman Şirketlerine 400 Bin Kişi Başvurmuş

Çekilişle üyelerine ev veya otomobil vereceği taahhüdünde bulunan tasarruf finansman şirketlerinin sayısının 30 ve sisteme dahil olan müşteri sayısının ise 400 bin olduğu öğrenildi.

yapi.com.tr
Tasarruf Finansman Şirketlerine 400 Bin Kişi Başvurmuş

Üyelerine çekilişle faizsiz ve kefilsiz ev ve otomobil vereceğini taahhüt eden ve kendilerini değer artış sistemi ve benzeri isimlerle tanımlayan tasarruf finansman şirketlerine başvuran vatandaş sayısının 400 bini bulduğu öğrenildi. Edinilen bilgilere göre bu şekilde faaliyet gösteren tam 30 şirketin 400 bin üyesi var.

Habertürk’ten Rahim Ak'ın haberine göre; 2019’dan sonra bu yolla konut sahibi olmaya çalışanların sayısı adeta patladı. Bu kuruluşlarla ilgili sözlerinde durmadıkları, vaat ettikleri evleri zamanında sahiplerine vermedikleri iddiası ile ilgili şikayetler artınca bu sisteme çekidüzen vermek için devlet el koydu. 7292 sayılı “Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”la birlikte tasarruf finansman şirketleri (TFS) Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) düzenleme ve denetimi yetkisi altına alındı.

Sektör kaynaklarına göre BDDK'nın verdiği sürenin ardından geçen ilk haftada kimi şirketler BDDK’ya intibak süreci başvurusunda bulundu. Birçok şirketin başvuru evraklarını tamamlama sürecinde olduğu da belirtiliyor. Şirketlerin 7 Nisan’dan önce başvurularını tamamlaması gerekiyor. Asgari 100 milyon lira sermaye şartı getirilen bu şirketlere sisteme uyum sağlamaları için 1 ay süre tanındığı öğrenildi. Sektörde birçok şirket hayli düşük sermayelerle faaliyet gösterirken kimi şirketlerin kapanması bazılarında ise birleşme ve devralmaların görülmesi bekleniyor. Böylece tasarruf finansman şirketlerinin BDDK düzenleme ve denetiminde güvenilir ve istikrarlı bir tasarruf aracı olarak ulusal tasarruf seviyesinin artmasına katkı sağlaması bekleniyor.

İç denetim ve risk yönetimi birimleri oluşturulacak
Tasarruf finansman şirketlerinin BDDK düzenleme ve denetiminde güvenilir ve istikrarlı bir tasarruf aracı olarak ulusal tasarruf seviyesinin artmasına katkı sağlaması bekleniyor. İntibak sürecinin sonunda tasarruf finansman sektörünün belli bir kurumsal yapıya ulaşacağı ve belirli bir geçiş döneminden sonra istikrarlı bir büyümeye ulaşacağı öngörülüyor.

BDDK lisanslaması ile birlikte tasarruf finansman şirketleri iç denetim, iç kontrol ve risk yönetimi birimlerini kuracak ve Kurul tarafından belirlenen standart oran ve sınırlamalara uymaları zorunlu olacak. Şirketler belirli aralıklarla bağımsız denetim ve faaliyet raporu hazırlama yükümlülüğüyle kurumsal yönetim ve şeffaflık kazanımları sağlayacak. BDDK lisansına sahip tasarruf finansman şirketleri, müşterilerini etkin bir şekilde bilgilendirmek başta olmak üzere, müşteri haklarının korunmasına yönelik ayrıntılı düzenlemelere uygun davranmakla yükümlü tutulacak.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tasarruf-finansman-sirketlerine-400-bin-kisi-basvurmus_184785.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Ytong Çatı Paneli

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!