Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Taşeron Firma Demek İlk Çağa Gitmektir"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, taşeron uygulamasının utanılacak bir olay olduğunu dile getirerek, "Hedefim, belediye çatısı altında sıfır taşeron işçi çalıştırmak. Taşeron firma demek ilk çağa gitmek demektir" dedi.

Yeni Asır Gazetesi
"Taşeron Firma Demek İlk Çağa Gitmektir"

Türkiye Belediyeler Birliği, Ege Belediyeler Birliği ve Kıyı Ege Belediyeler birliği tarafından düzenlenen "Belediyeler Mevzuatı Bilgilendirme" toplantısı Ege Bölgesi'nin çeşitli il ve ilçelerinden gelen 800'e yakın belediye başkanı ve birlik encümen üyesinin katılımı ile başladı. 3 gün sürecek etkinliğe açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sendikalara yüklendi. Kocaoğlu, taşeron uygulamasının utanılacak bir olay olduğunu dile getirerek, "Hedefim, belediye çatısı altında sıfır taşeron işçi çalıştırmak. Taşeron firma demek ilk çağa gitmek demektir" dedi.

Politika Çiftliği

Kocaoğlu, "Taşeronlaşmaya karşıyım ama beni engelleyen, ayağıma pranga vuran sendikalardır. 2 bine yakın taşeron işçimi belediyeye aldım ama pişmanım. Nedeni ücretler. Aynı işi yapan kişilerin ücretleri arasında 6 misli fark olmaz. Tabanın belirlendiği gibi tavanın da belirlenmesi gerekir. Bunun yasal çerçevesi olmalı. Taşeron firma demek ilk çağa gitmek demektir ve bence hiç kurulmamalı" dedi. Belediyelerin personel giderleriyle "kilitlendiğini" söyleyen Kocaoğlu, "Özellikle il belediyelerinin bu gelirle işin içinden çıkmaları zor. Belediyeler istihdam veya politika çiftliği olarak kullanılmamalı. Her belediyenin yüzölçümü, nüfusu gibi kriterlerine akarak istihdam edeceği, bürokrat, işçi, memur, sayısı belirlenmeli" diye konuştu.

Validen Uyarı

İzmir Valisi Cahit Kıraç ise, "Yerel yönetimlerin artan görev ve yetkilerini layıkıyla yerine getirebilmesi, kaynaklarının, özellikle insan gücü kaynaklarının geliştirilmesi ile doğru orantılı" diye konuştu. Kıraç, belediyeleri plan bütünlüğünü bozucu imar plan değişikliklerine gitmemeleri için uyarırken, Elazığ'daki depremde zarar görenler için yardım kampanyası başlattıklarını söyledi. Kıyı Ege Belediyeler Birliği Başkanı ve Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ise, "Merkezi yönetimden, belediye borçlarını yeniden yapılandırmasını ve belediye gelirlerini düzenleyen yasanın bir an evvel çıkarılmasını istiyoruz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/taseron-firma-demek-ilk-caga-gitmektir-_77534.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!