Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Taşıma Suyla Göl Kurtarılır!

Sivas’ın Ulaş ilçesinde bir süre önce tamamen kuruyan ve üzerinde otomobille gezinir hale gelen Tecer Gölü, başlatılan çalışmalar kapsamında Tecer Dağı’ndan boşa akan kaynak sularının borularla göle taşınması sonucu kurtarıldı.

Radikal Gazetesi
Taşıma Suyla Göl Kurtarılır!

Sivas’ın Ulaş ilçesinde bir süre önce tamamen kuruyan ve üzerinde otomobille gezinir hale gelen Tecer Gölü, başlatılan çalışmalar kapsamında Tecer Dağı’ndan boşa akan kaynak sularının borularla göle taşınması sonucu kurtarıldı.

Ulaş’a yaklaşık 4 kilometre uzaklıktaki Tecer Dağı’nın eteklerinde yer alan ve geçtiğimiz yıllarda tamamen kuruyan Tecer Gölü, yapılan çalışmalarla eski günlerine kavuşuyor. Geçen sene üzerinde hayvanların otladığı, kurumanın etkisiyle beyazlaşan yüzeyinde otomobil ile gezinebilen gölün kurtarılması için bir süre önce başlatılan çalışmalar sonuç verdi.

Bir dönem piknikçilerin uğrak yeri olan ve çeşitli kuş türlerinin barındığı gölün kurtarılması için Çevre ve Orman Müdürlüğü, Ulaş Belediyesi ve İl Özel İdaresinin birlikte yürüttüğü çalışmalar sonucu, Tecer Dağı’ndan boşa akan kaynak suları borularla bölgeye taşındı. Dağdan gölün bulunduğu alana kadar yaklaşık dört kilometrelik bölüme toprak altından döşenen borularla getirilen su, gölü doldurmaya başladı. Taşıma suyun yanı sıra, yer altı, yağmur ve kar suları ile beslenen, ancak son dönemlerdeki iklim şartlarından etkilenerek tamamen kuruyan gölde, bu mevsimde kar suları ve yağışların da etkisiyle su seviyesi daha da artıyor.

Kuraklıkla birlikte kuşların başka yörelere göç ettiği, sessizliğin hakim olduğu göl, su tutunca eski günlerindeki gibi kuş türlerine de konaklık etmeye başladı.

"Yüzde 70 civarında doldu"

Yapılan çalışmalarla yeniden canlılık kazanan Tecer Gölü’nde incelemelerde bulunan Ulaş Belediye Başkanı İsmail Koçak, kuruyan gölün durumuna çok üzüldüklerini, Tecer Dağı’nın eteklerinde yaptıkları incelemede, burada boşa akan kaynak sularını görünce, bu suyun göle aktarılabileceği düşüncesinin oluştuğunu ifade etti. Bu kapsamda hazırladıkları projeyi İl Özel İdaresi ile Çevre ve Orman Müdürlüğüne sunduklarını, proje için onay aldıktan sonra geçen yıl çalışmalara başladıklarını anımsatan Koçak, dağdan gölün bulunduğu alana kadar yer altından boru döşendiğini kaydetti.

Bu borularla boşa akan suyu bu alana taşıdıklarını söyleyen Koçak, henüz 1 yıl geçmeden gölün yüzde 70 civarında dolmasının kendilerini oldukça sevindirdiğini aktardı. Tecer Dağı’nda başka bir su kaynağına daha rastladıklarını, boşa akan 2 kilometre mesafedeki bu kaynağı da göle taşımayı düşündüklerini bildiren İsmail Koçak, amaçlarının ilçe merkezinde bulunan Ulaş Gölü ile Tecer Gölü’nü birleştirmek ve çevre düzenlemesi yaparak burayı turizme kazandırmak olduğunu anlattı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tasima-suyla-gol-kurtarilir_67345.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!