Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Taşınma Tartışması

Merkez Bankası'nın Ankara'dan İstanbul'a taşınması tartışmaları siyasetin gündemine oturdu. CHP lideri Deniz Baykal, "Merkez Bankası'nı İstanbul'a taşımak AKP'nin kompleksidir" dedi.

Milliyet Gazetesi
Taşınma Tartışması

HP Genel Başkanı Deniz Baykal, Merkez Bankası'nın Ankara'dan İstanbul'a taşınması konusundaki tartışmalarla ilgili bir açıklama yaptı.
Baykal "Hangi gerekçeyle olursa olsun AKP'nin Merkez Bankası'nı İstanbul'a taşıma kararı yanlıştır ve cumhuriyetin başkenti ile cumhuriyetin kurucusuna duyulan kompleksi yansıtmaktadır" dedi.

Baykal, yaptığı yazılı açıklamada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınmasıyla ilgili sözlerini de değerlendirdi. Baykal, şunları kaydetti:

"Bir ülkenin kendi parasını basması da egemenliğinin en önemli unsurlarından biridir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ülkemizde para basma yetkisine sahip tek kurumdur. Cumhuriyetin simge değerlerinden biri olan Merkez Bankası bu nedenle başkent Ankara'da kurulmuştur.
Merkez Bankası, Türkiye'nin para politikasının yürütülmesinde de merkezi bir sorumluluk taşır. Hazine ve Maliye neredeyse Merkez Bankası da oradadır."

'Demokrasiyi bilmiyor'
Açıklamasında, "Başbakan neden 'Dediğim dedik, kimseye danışmaya bile gerek yok, yer hazır bile' diyor" şeklinde ifadelere yer veren CHP Genel Başkanı Baykal, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Nedeni şu; bu hükümet Ankara'nın kimliğine karşı. Cumhuriyetin başkenti olan Ankara'nın içini boşaltmaya çalışıyor. Başbakan'da da partisinin anlayışında da Ankara kompleksi var. Ankara kompleksinin arkasında cumhuriyet kompleksi, cumhuriyet kompleksinin altında ise Atatürk kompleksi var. Başbakan, Merkez Bankası'nın taşınması konusunda söylediği sözlerle demokrasi kültüründen yoksunluğunu gözler önüne sermiştir."

Aygün: Her şeyi taşıyacaklar
Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, Merkez Bankası ve diğer kamu bankalarının İstanbul'a taşınmasına ilişkin olarak, ekonomik ve sosyal tarafları 19 Ocak'ta gerçekleştirilecek "Finansal Göç" gündemli toplantıya çağırdı. Merkez Bankası'nın ve Ziraat Bankası'nın başkentte kurulmasının Atatürk'ün emriyle olduğunu hatırlatan Aygün, "Ellerine ne geçse İstanbul'a taşıyorlar. Keşke Sayın Erdoğan Ankara'da belediye başkanlığı yapsaydı. O zaman Ankara'ya deniz bile gelirdi" dedi.
MAN Finans Genel Müdürü Semih Pala da Merkez Bankası ve diğer kamu bankalarının İstanbul'a taşınmasına ilişkin olarak, "Taşınma akıl odaklı değil, polemik odaklı mecraya taşınıyor" dedi.

Erdoğan 'Kararlıyız' demişti
Merkez Bankası'nın (MB) İstanbul'a taşınmasıyla ilgili tartışmalar Ali Babacan'ın bir yıl önce yaptığı açıklamalarla başladı. Babacan'ın MB'nin İstanbul'a taşınması yönünde bir karar alındığını açıklamasına Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz tepki gösterdi. Yılmaz, bankanın merkezinin Ankara olduğunun kanunla sabitlendiğini belirterek, "'Şu an için İstanbul'a taşınma kararı yok" demişti.

O dönemde ASO Başkanı olan Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan da, "MB görücüye mi çıkmış? Gelin mi ki İstanbul'a götürülsün? Bırakın da Ankara'da kalsın. Yeri mi dar? Yer problemi varsa biz daha büyük bir yer buluruz" dedi. TMSF Başkanı Ahmet Ertürk de İstanbul'un trafik sorununa dikkat çekerek Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınmasına karşı çıkmıştı.

'Kimseye soracak değiliz'
MB İstanbul'a taşınır mı taşınmaz mı tartışmasına son noktayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan koydu. Erdoğan, 10 Ocak'ta 60. Hükümet'in eylem planını açıklarken, Ziraat, Halk ve Vakıfbank'ın yanı sıra MB'nin de eylem planı doğrultusunda İstanbul'a taşınacağını açıkladı. Erdoğan, MB Başkanı Yılmaz'ın bu konuya sıcak bakmadığının hatırlatılması üzerine, "Kanunsa kanun çıkartırız, taşırız" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tasinma-tartismasi_58717.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!