Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Taşınması Çok Zor

İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu, Buca Cezaevi'nin bulunduğu alanda yapılması planlanan 80 bin metrekarelik ticaret merkezi alanını, inşa

Yeni Asır
Taşınması Çok Zor

b>İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu, Buca Cezaevi'nin bulunduğu alanda yapılması planlanan 80 bin metrekarelik ticaret merkezi alanını, inşaat yoğunluğu gerekçesiyle 23 bine düşürerek planı onaylayınca, Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy sert tepki gösterdi.
İmar komisyonunun, cezaevinin taşınmasını zorlaştıran kararını, meclis toplantısında öğrenen Başkan Şeboy, "Bu kadar küçük alana adamlar Tansaş bile yapmaz. Projenin yapılmaması için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar" dedi.

23 bin metrekareye düştü
İzmir Büyükşehir Belediyesi ile Buca Belediyesi arasında 5 yıldır süre gelen "cezaevinin taşınması" projesi, beklenmedik şekilde sonuçlandı. Buca Belediyesi, cezaevinin Kırıklar'daki yeni cezaevine taşınmasının ardından boş kalacak 80 bin metrekare alanda ticaret merkezi yapılması için imar plan değişikliği yapmıştı. Büyükşehir İmar Komisyonu, 5 yıllık bir bekleme sürecinin ardından imar plan değişikliğini onayladı, ancak projenin yapılacağı alanı 23 bin metrekareye düşürdü. Gerekçe olarak da 80 bin metrekare alanda yapılacak projenin inşaat yoğunluğuna neden olacağı gösterilerek daha fazla yeşil alan yaratılmak istendi.

Hizmeti engelliyorlar
Buca Belediye başkanı Cemil Şeboy, kararı aynı zamanda Büyükşehir Belediyesi imar komisyonu üyesi olan ANAP'lı üye Fikret Aktaş'tan meclis toplantısı sırasında öğrendi. Karara tepki gösteren Şeboy, şunları söyledi:
"Demek ki bu proje olmayacak. Bu kadar küçük alana adamlar Tansaş bile yapmaz. Proje, bu haliyle Adalet Bakanlğı'na ne kadar cazip gelir bilemem. Projenin yapılmaması için ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. Topu taca atmışlar. Ben devletin önünü açmak istedim ve elimden geleni yaptım. Bizim öneri projemizde oteller, alışveriş merkezleri olacaktı. 2 ya da 3 katlı yapılacaktı. Bu alanda ancak tek katlı bir yer yapılabilir."
İmar komisyonu kararının, Büyükşehir Belediyesi'nin olağan meclis toplantısında gündeme getirilerek onaylanması bekleniyor.

Bir taneydi iki olacak
Cezaevinin Buca'dan taşınması, Başkan Şeboy'un seçim vaatlerinden biriydi. Şeboy, Buca Cezaevi'nin taşınmasını sağlamak için uzun süren araştırmaların ardından Kırıklar'da yeni cezaevi alanı bulmuştu.
Kırıklar'daki yeni cezaevi tamamlanmasına rağmen, Buca Cezaevi'nin taşınmamasına vatandaşlar da tepki göstermişti. Şeboy, tek bir cezaevinden kurtulmak için uğraşırken Buca'da iki cezaevi olduğunu belirterek tepkisini dile getirdi. Adalet Bakanlığı'nın Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu kararına tepki göstererek, taşınma kararından vazgeçmesi halinde Buca'da 2 cezaevi olacak. Adalet Bakanlığı, daha önce de benzer bir tepki göstermişti. Bakanlık cezaevinin taşınmasına da olanak verecek imar plan değişikliğinin yıllardır onaylanmadığı için bir süre önce Buca Belediyesi'ni yazı göndederek mevcut cezaevini, kadın ve çocuk ıslahevi olarak kullanacağını duyurmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tasinmasi-cok-zor_3477.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!