Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Taşocakları Doğu Karadeniz'i Tehdit Ediyor

TEMA Vakfı Rize Temsilcisi Nevzat Özer Karadeniz Sahil Yolu yol yapım çalışmaları kapsamında işletilen ve kapatılan taşocaklarının tamamının tehlike saçtığını söyledi.

Yeni Şafak Gazetesi
Taşocakları Doğu Karadeniz'i Tehdit Ediyor

EMA Vakfı Rize Temsilcisi Nevzat Özer Karadeniz Sahil Yolu yol yapım çalışmaları kapsamında işletilen ve kapatılan taşocaklarının tamamının tehlike saçtığını söyledi. Özer, yaptığı açıklamada, Türkiye'de heyelan ve kütle hareketlerinin en fazla görüldüğü bölgenin Doğu Karadeniz olduğunu belirtti. Türkiye Arazi Varlığı Raporu'na göre Doğu Karadeniz'in yüzde 89'unun heyelanlara karşı duyarlılık gösterdiğini ifade eden Özer, şunları kaydetti:

"Bu afetlerden dolayı her yıl onlarca insan yaşamını yitirmekte, yerleşim alanları, iş yerleri sular altında kalmakta, üretilmesi içinbinlerce yıl gereken verimli tarım toprakları denize akmaktadır. Bölgenin jeolojik, topoğrafik, iklim, toprak yapısı gibi özellikleriylebu tür afetlere açık bir yer olduğu bilinmektedir. Ancakafetlerin 1950'li yıllardan sonra hızlandığı, bölgedeki doğalözelliklerinin yüz binlerce yıldır bu şekilde olduğu gerçeği insanfaktörünün sorgulanmasını zorunlu kılmaktadır".

Doğu Karadeniz'de her yıl çeşitli nedenlerden dolayı sık sık sel veheyelanlarla karşılaşıldığını kaydeden Özer, "Buna özellikle Karadeniz Sahil Yolu çalışmaları nedeniyle açılan çok sayıda taş ocağıeklenmiştir. Söz konusu projedeki acelecilik, başta Çevre EtkiDeğerlendirme (ÇED) olmak üzere yürürlükteki yasa ve yönetmeliklerden muafiyet, taş ocaklarının çevre ve insan üzerindeki olası etkilerinintartışılmasını engellemiş, kamu denetimini zayıflatmıştır. Bugün gelinennoktada halen faaliyetine devam eden, durdurulan veya kapatılmış taşocakları tehlike saçıyor. Yöredeki kayaçlarda taş ocaklarındankaynaklanan yoğun bir ayrışma gözlenmektedir" diye konuştu.

Taş ocaklarının patlatma yöntemleri
Taş ocaklarının yer seçiminde hiçbir kritere uyulmadığını belirten Özer,"İşletme esnasında da kar hırsı ne yazık ki doğru yöntemlerinkullanılmasını engellemektedir. Taş ocaklarında galeri patlatma yöntemiuygulanmaktadır. Bu yöntem bir seferde çok miktarda malzeme eldeedilmesi, sürenin kısa olması, birim üretim maliyetinin düşük olmasınedeniyle üretim yapan kuruluşlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Kullanılan patlayıcı madde miktarının yüksek olması yakın yerleşimbirimlerinde insan yaşamını tehdit ederken titreşimden kaynaklanansarsıntılarla kayaç ayrışmalarını tetiklemektedir" dedi.

Basamaklı üretim sisteminin uygulanmasının birçok sakıncayı ortadankaldıracağını vurgulayan Özer, şunları kaydetti:

"Fakat, üretim maliyetleri nedeniyle bu yöntem uygulanmamaktadır. Patlatmalardan kaynaklanan sarsıntılar, taş ocaklarının çevresindeki çokgeniş alanlarda, yağış ve kaynak sularının etkisiyle heyelanlaroluşturmaktadır. Heyelanların çoğu suyun etkisiyle ortaya çıkmaktadır. Ocaklar ve çevresindeki araziler çok iyi projelendirilmiş yer altı veyer üstü suları drenaj sistemlerine sahip olması gerekmektedir. Taşocağı işletme izninin kolay alınamaması gerekir. Ocaklar etkin birşekilde denetlenmelidir. Faaliyeti sona eren ocaklar, işletenkuruluşlarca heyelana karşı gerekli tedbirler alındıktan sonra terkedilmelidir. Her şeyden önce bölgede geliştirilecek her proje daha az'kayaya' ihtiyaç duyulacak şekilde oluşturulmalıdır. "

http://www.yapi.com.tr/haberler/tasocaklari-dogu-karadenizi-tehdit-ediyor_57099.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!