Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Taşyapı, Amerikalı Ortağıyla Birlikte Enerjiye 6 Milyar Euro Yatıracak

Her fırsatta inşaata olduğu kadar enerji sektöründe de iddialı yatırımlara imza atacağını açıklayan Taşyapı, Amerikalı The Goldman Sachs Group'un enerji şirketi Cogentrix Energy ile işbirliği yaptı. Yüzde 50-50 pay ile yapılan ortak girişim (joint venture) anlaşmasına göre ortaklar 5 yılda 6 milyar euroluk yatırım yapacak. Türkiye'nin enerji

Referans Gazetesi
Taşyapı, Amerikalı Ortağıyla Birlikte Enerjiye 6 Milyar Euro Yatıracak

Her fırsatta inşaata olduğu kadar enerji sektöründe de iddialı yatırımlara imza atacağını açıklayan Taşyapı, Amerikalı The Goldman Sachs Group'un enerji şirketi Cogentrix Energy ile işbirliği yaptı. Yüzde 50-50 pay ile yapılan ortak girişim (joint venture) anlaşmasına göre ortaklar 5 yılda 6 milyar euroluk yatırım yapacak. Türkiye'nin enerji ihtiyacının yüzde 12'sini karşılamayı hedefleyen yeni oluşum İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Karadeniz'de hidroelektrik, rüzgar ve termik elektrik alanında 4 bin Megawatt'lık enerji üretimi planlanıyor.

Dün işbirliğinin açıklandığı basın toplantısında konuşan Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, dört yıldır enerji sektöründe faaliyet gösterdiklerini belirterek, deneyimlerinden yararlanacakları yeni ortakları Cogentrix'le beraber megawatt başına 1 milyon 300 bin-1 milyon 500 bin euroluk yatırımla, tutarı 6 milyar euroyu bulan 4 bin Megawatt'lık enerji yatırımı yapacaklarını söyledi.
    
Kuzey ABD dışındaki ilk yatırımımız

Rüzgar ve hidroelektrikte biner Megawatt'lık, termik santralde de 2 bin Megawatt'a yakın yatırım düşündüklerini aktaran Turanlı, yatırımların biteceği beş yıl içinde Türkiye'nin ihtiyacının yüzde 12'lik enerji ihtiyacını karşılamayı hedeflediklerini kaydetti. Turanlı, yatırım için de Doğu Anadolu, İç Anadolu ve kısmen Karadeniz'i düşündüklerini dile getirerek, şu anda Tokat gibi şehirlerde çalışmalarının devam ettiğini, Erzincan, Hatay, Erzurum gibi illerere de projelerini taşıyacaklarını söyledi.

Goldman Sachs Yöneti Direktörü ve Cogentrix Energy Başkanı Larry Kellerman ise, firma olarak ABD'nin 10 eyaletinde 25 enerji santralleri bulunduğunu ve Kuzey Amerika'da bu alanda önemli pazar payına sahip olduklarını ifade ederek, dünyanın her ülkesinde fırsatlara bakarak değerlendirdiklerini ve Kuzey Amerika dışındaki ilk yatırımlarını Türkiye'ye yapacaklarını kaydetti.

Kellerman, uluslararası kredi krizi ve Türkiye'de siyasi krizin olduğu bir dönemin yatırım kararı vermelerinin önemli olduğunu belirterek, "Türkiye'de enerji geliştirmede fırsatlar görüyoruz, hidroelektrik, rüzgar ve termikte fırsat bulunuyor. İlk etapta Türkiye'deki projeleri için 2 kişi burada bulunacak. Daha sonra bu sayıyı artıracağız" diye konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/tasyapi-amerikali-ortagiyla-birlikte-enerjiye-6-milyar-euro-yatiracak_62811.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!