Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Taşyapı'nın Otel Projesine Bilirkişi İtiraz Etti!

Taşyapı'nın Kadıköy Koşuyolu'da inşa ettiği otel projesiyle ilgili bilirkişi inceleme yaptı. Bilirkişi raporu, projenin imar planı değişikliğini kamu yararına uygun görmedi.

yapi.com.tr
Taşyapı'nın Otel Projesine Bilirkişi İtiraz Etti!

Bilirkişi raporu, Taşyapı'nın Kadıköy Koşuyolu'da inşa ettiği 76 metre yüksekliğindeki otel projesiyle ilgili imar planı değişikliğini kamu yararına uygun görmedi. Mahkeme, Avrasya Tüneli'ne komşu projenin ulaşım-etki değerlendirme sürecinin yapıldığı yönünde bir belgeye dava dosyasında rastlanılmadığını belirtti.

Koşuyolu'da Karacaahmet Mezarlığının yakınında bulunan Darüşşafaka Cemiyetine ait 12 bin metrekarelik araziye 600 odalı 76 metre yüksekliğinde otel yapan Taşyapı firmasına bilirkişi uzmanlarından itiraz geldi. Darüşşafaka, daha önce araziye hastane yapmak için plan değişikliği talep etmiş ancak bu kabul edilmemiş; araziyi satın alan Taşyapı IBB Meclisinden gerekli değişiklik için onay almıştı.
Diken'den Rıfat Doğan’ın haberine göre arazinin parsel büyüklüğü 12 bin metrekareyken yapılan imar planı tadilatıyla Taşyapı'ya 116 bin metrekare inşaat hakkı verildi. Plan tadilatına göre yerin altında 77 bin 500 metrekare yerin üstünde ise 42 bin metrekare inşaat yapılacak. 76 metre yüksekliğindeki otel, 600 odalı olacak. İstanbul 13'üncü İdare Mahkemesi tarafından atanan üç bilirkişi uzmanı imar değişikliğiyle ilgili hazırladıkları raporda birçok eksikliğin olduğunu tespit etti.

Projenin ulaşım-etki değerlendirmesi yok
30 sayfalık bilirkişi raporunda,  Marmaray  geçiş güzergahı bölgesinde yer alan projenin konum olarak Marmaray Projesi GebzeHaydarpaşa Sirkeci-Halkalı Banliyö hatlarının iyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaz Tüp Geçişi inşaatı kapsamında yapılan tüp geçişinin çıkışına yakın olduğu belirtilerek "Alanla ilgili ayrıntılı ulaşım-etki değerlendirme sürecinin yapıldığı yönünde bir belgeye dava dosyasında rastlanılmamıştır" dendi.

Jeolojik yapıyla ilgili bir rapor da yok
Raporda dikkat çeken bir uyarı da inşaat alanın jeolojik yapısıyla ilgili. Uzmanlar keşif mahallinde yapılan gözlemler sonrasında yapılan hafriyat sonrasında tabanda zemin altı su seviyesine ulaşıldığı ve bunun pompa vasıtasıyla boşaltıldığının altını çizerek "İnşaat açısından büyük bir risk arz eden bu durumdaki bir alanda inşaat açısından yoğun yapılaşma kararı getiren söz konusu plan değişikliği için ayrıntılı jeolojik raporla değerlendirilmesi gerektiği böyle bir belgenin dava dosyasında bulunmadığı görülmektedir" dedi.

“Trafik yoğunluğu da artacak”
Raporda, 'Yeni planla yapı ve nüfus yoğunluğunun arttırıldığı, donatı dengesi bozulduğu, getirilen donatılar ile trafik yoğunluğunun arttırıldığı dolayısıyla kamu yararı açısından uygun olmayan bir durumun ortaya çıktığı' tespiti yapıldı. Arsayla ilgili yapılan değişikliğe ilişkin ayrıntılı raporun olmadığını belirten uzmanlar söz konusu plan değişikliğinin şehircilik ilkeleri, planlama esasları ve teknikleri ile kamu yararına uygun olmadığını kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tasyapinin-otel-projesine-bilirkisi-itiraz-etti_155369.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!