Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Taşyapı'nın Yol İhalesine İnceleme

Karayolları Birinci Bölge Müdürlüğü'nün açtığı Gölcük-Altınova yol ihalesinin Taşyapı'ya verilmesi üzerine en düşük fiyatı veren Açılım Şirketi, Kamu İhale Kurumu'na başvurdu.

Sabah Gazetesib>Karayolları Birinci Bölge Müdürlüğü'nün açtığı Gölcük-Altınova yol ihalesinin Taşyapı'ya verilmesi üzerine en düşük fiyatı veren Açılım Şirketi, Kamu İhale Kurumu'na başvurdu.

Açılım İnşaat Şirketi, Karayolları Birinci Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan Gölcük-Altınova Bölünmüş Yolu ihalesinde en iyi teklifi vermesine rağmen ihale tekliflerde üçüncü olan Emrullah Turanlı'nın sahibi olduğu Taşyapı Şirketi'ne verilince Kamu İhale Kurumu'na başvurdu. Kurum ihaleyle ilgili inceleme başlattı. Açılım İnşaat Şirketi 28 Eylül 2006 tarihinde Kamu İhale Kurumu'na verdiği dilekçesinde "Bize haksızlık yapıldı. İşten zarar etmediğimiz halde zarar ettiğimiz vurgulandı. Bizim bütün şartlarımız uygun. Şartnameye uygun teklif verdik. Bizim teklifimiz 4 milyon 287 bin YTL daha avantajlıydı. Haksızlığın giderilmesini istiyoruz" denildi.

6 firma katıldı
Karayolları Birinci Bölge Müdürlüğü , Gölcük-Altınova Bölünmüş Yolu için geçtiğimiz haziran ayında ihale ilanı verdi. 17 Temmuz'da yapılan açık ihaleyi üçüncü sırada olmasına rağmen Taşyapı şirketi aldı. 700 günde tamamlanması planlanan işin ihalesiyle ilgili olarak ihaleye en iyi teklifi veren Açılım İnşaat Şirketi'nin şikayeti üzerine Kamu İhale Kurumu inceleme başlattı. Karayolları Birinci Bölge Müdürlüğü Yol Yapım Başmüdürlüğü binasında şartları uygun olan 6 firmanın kapalı zarf usulüyle verdiği teklifler herkesin gözü önünde sırayla açıldı.

İhaleye en iyi teklifi 38 milyon 878 bin 367 YTL ile Açılım İnşaat Şirketi verdi. İkinci Özcan Yapı 43 milyon 170 bin 463 YTL teklif verirken, Turanlı'nın şirketi Taşyapı ise 43 milyon 175 bin 711 YTL teklif verdi. Açık İnşaat 44 milyon 477 Bin YTL, Ayhanlar İnşaat 48 milyon, Aydın İnşaat 48 milyon 941 bin YTL Gülsan İnşaat ise 61 milyon 921 bin YTL teklif verdi. İhale sonrasında en düşük teklifi veren Açılım İnşaat'tan düşük teklif savunması istendi. Şirketin işi nasıl yapacağı ve neden bu kadar çok indirim yaptığına dair sorulara karşılık Açılım İnşaat'ın verdiği cevaplar ihale komisyonunu tatmin etmedi. İhaleye ikinci en iyi teklif veren Özcan Yapı firmasına verilmesi beklenirken, şirket şartnamede belirtilen metrajlara uygun teklif vermediği gerekçesiyle elendi.

İhale en sonunda üçüncü en iyi teklifi veren Taşyapı'ya kaldı. Açılım İnşaat, Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü'ne gerekli itirazlarda bulunmasına rağmen bir sonuç alamadı. Bunun üzerine şirket Kamu İhale Kurumu'na ihalenin adil olmadığına dair şikayette bulundu. Telefonla ulaştığımız Karayolları Birinci Bölge Mürdürü İsmail Kartal, Kamu İhale Kurumu'nun şikayet üzerine inceleme başlattığını doğrulayarak, "Biz savunmamızı gönderdik. En düşük teklifi veren her firma ihaleyi alacak diye bir kaide yok. Şartnameye uygun teklif vermek önemli" dedi.

İmar Komisyonu Başkanı'ndan Emrullah Turanlı'ya destek
Ümraniye Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis üyesi İbrahim Öztürk'ün son dönemde ilişkileri ve aldığı ihalelerle tartışma yaratan Taşyapı İnşaat Şirketi'nin sahibi Emrullah Turanlı ile geçmişte ortak bir inşaat şirketi olduğu ortaya çıktı. Aynı zamanda Taşyapı'nın Maslak'taki Mashattan Projesi'nin mimarı olan İbrahim Öztürk, Emrullah Turanlı'nın halasının oğlu. İbrahim Öztürk'ün kardeşi Yusuf Öztürk de MM İnşaat'ın ortağı. MM İnşaat'ın diğer ortağı Remzi Gür'ün eşi Arzu Gür ise Üsküdar Belediyesi Meclis Üyesi.

Kısa zamanda aldığı ihaleler, yaptığı projeler ve Türkiye'nin en zengileri listesine giren Emrullah Turanlı'nın ortak şirket kurduğu İbrahim Öztürk ise Ümraniye Belediyesi İmar Komisyonu Başkanı ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi. Sekiz ortaklı INCO İnşaat Anonim Şirketi'nin ilk önemli projesi Park Plaza inşaatı ihalesinin ardından ardından şirketten ayrılan Emrullah Turanlı Taşyapı'yı kurarak yoluna tek başına devam etmeyi tercih etti. Ardından kuzeni İbrahim Öztürk'te INCO'daki hisselerini devrederek MM İnşaatı kurdu. Turanlı ve Öztürk ortaklığındaki Inco İnşaat A.Ş'nin yoğunluklu olarak Rusya ve bağımsız devletlerde inşaat işleri yaptıkları biliniyor.

Dayıoğlu'na destek
Mashattan projesinin koordinatörlüğünü yaptığını ve mimari projesini kendisinin çidiğini söyleyen İbrahim Öztürk, "Benim Taşyapı ile ortak şirketim şu anda bulunmuyor. Mashattan Projesi içerisinde yer aldım. Emrullah Bey, diğer projelerin mimari çizimlerini yurtdışında çizdirmeyi uygun buldu. Zaten kendisi yabancımız değil, dayımın oğludur" dedi.

İhale üzerine ihale alıyor

* Marmara depreminde hasara uğrayan İznik-Gölcük yolunun ihalesini kazandı. 2000 yılında yapılan ihalede, işi, 50 milyon dolara aldı.

* Maslak'taki Mashattan ve Acıbadem'deki Almondhill'in dışında, Şişli'de de dev bir alışveriş merkezinin temelleri atıldı.

* Kadıköy Moda sahilinde 300 oda, 600 yatak kapasiteli, Koşuyolu'nda 1000 oda, 2000 yatak kapasiteli iki 5 yıldızlı otelin inşaatı sürüyor.

* Enerjide büyüme amacıyla Göksel Bodur ve Aydın Turanlı ile birlikte 200 bin YTL sermayeyle Eti Elektrik A.Ş.'yi kurdu.

* Taşyapı son olarak geçtimiz ay aynı gün içerisinde kurduğu iki haftalık şirketlerle Salı Pazarı Projesi ve Çobançeşme'deki Fidan Borsası ihalelerini alarak dikkat çekti. İki ihalenin bedeli toplam 51 milyon dolar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tasyapinin-yol-ihalesine-inceleme_48817.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!