Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tatarlı Tümülüsü'nün Parçaları Türkiye'ye Getirildi

40 yıl önce çalınarak yurt dışına götürülen ve bir Alman koleksiyonerin deposunda bulunan tümülüse ait 2 bin 500 yıllık ahşap parçalar, Afyonkarahisar Müze Müdürlüğüne teslim edildi. Tümülüs, parçaların birleştirilmesinin ardından İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında sergilenecek.

yapi.com.tr
1 Tatarlı Tümülüsü'nün Parçaları Türkiye'ye Getirildi

STRONG>Afyonkarahisar'ın Tatarlı beldesinde 1970 yılında kaçak kazılar sonucu çalınarak Almanya'ya götürülen Tatarlı Tümülüsü'nün parçaları Afyonkarahisar Müze Müdürlüğüne teslim edildi.

Münih Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Latife Summerer'in çabaları sonucu Almanya'da olduğu belirlenen ve burada restore edilerek yurda getirilen tümülüse ait parçaların Müze Müdürlüğüne teslim edilmesi dolayısıyla tören düzenlendi.

Prof. Dr. Latife Summerer, yaptığı konuşmada, tümülüse ait parçaları Almanya'nın Münih kentinde bir koleksiyonerin deposunda bulduğunu söyledi. Bu parçaların Türkiye'ye getirilmesi için yoğun çaba harcadığını ifade eden Summerer, şöyle konuştu:

''Yaklaşık 40 yıldır yurt dışında bulunan eserleri bugün Afyonkarahisar Müze Müdürlüğüne teslim ediyoruz. Tümülüsün en değerli kısımları, kaçak kazılar sonucu yurt dışına kaçırılmış. Kalan eserler ise Afyonkarahisar Müze Müdürlüğünce yapılan kurtarma kazısıyla buraya getirilebilmiş. Biz de bu parçaları birleştirdik.''
    
Tümülüsün Tarihi 2 Bin 500 Yıl Öncesine Dayanıyor
    
Ahşap parçaların 4 kişilik profesyonel ekip tarafından restore edildiğini belirten Summerer, eserlerin 25 asır öncesinden bugüne kalabilmesinin mucize olduğunu söyledi.

Bu parçaların dünya kültür mirası açısından önemine dikkati çeken Summerer, ''Getirilen tümülüs parçaları ahşap. Ahşaplar üzerindeki çok detaylı resimler çok önemli. Bunlar bize o dönemin kültürü ve yaşamı hakkında çok önemli bilgiler veriyor. Mesela resimlerde yer alan keçeden yapılmış şapkalar, 2 bin 500 yıl sonra Afyonkarahisar'da bu sanatın hala olduğunu görüyoruz'' dedi.
    
''İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti'' Kapsamında Sergilenecek
    
Almanya'dan getirilen parçaların uzmanlarca Türkiye'dekilerle birleştirilerek tümülüsün ayağa kaldırılacağını ifade eden Summerer, şunları kaydetti:

''Alman uzmanlar mezar odasını tekrar ayağa kaldırıp kurduktan sonra Tatarlı Tümülüsü, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti kapsamında, Yapı Kredi Vedat Nedim Tör Müzesi'nde 17 Hazirandan eylül ayına kadar sergilenecek. Sonra yeniden Afyonkarahisar'a getirilecek. Türkiye'nin yeni yapılacak en büyük arkeoloji müzesinde, Afyonkarahisar'da sergilenmeye başlanacak.''

Vali Haluk İmga da Tatarlı Tümülüsü'nün Türkiye ve dünya kültür mirası açısından önemli bir hazine olduğunu vurguladı. İmga, ''Tatarlı beldesindeki Tatarlı Tümülüsü yağmaya uğradı. Bu kaçak kazıda ülkemiz ve dünya kültür mirası açısından çok önemli bir hazine ortaya çıkarıldı. Hazinenin bir kısmı Türkiye'de bir kısmı Almanya'da gün yüzüne çıkarılmadan kaldı'' diye konuştu.

Afyonkarahisar'ın Hititlerden Friglere, Helenistik dönemden Roma, Doğu Roma, Selçuklu ve Osmanlı dönemine kadar daima önemli kavşak noktasında yer aldığını belirten İmga, ''Bu tümülüste Pers dönemine ait bir satrapın (eyalet valisi) mezarı yer alıyordu. Odanın duvarı ahşaptan yapılmıştı ve bu ahşap üzerinde son derece güzel bir boyama tekniğiyle resimler çizilmişti. Bu resimler arasında satrapın seferleri ve cenaze töreni yer alıyordu'' dedi.

Almanya'da bulunan eserlerin restore edilerek Türkiye'ye kazandırıldığını ifade eden İmga, ''Tatarlı'da bulunan bu eserler altın değil ama bugüne kadar kalmaları bir mucizedir. Karun Hazineleri kadar önemli bir hazineyle karşı karşıyayız'' diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Tatarlı Tümülüsü'ne ait parçalar törenle açıldı. (AA)

http://www.yapi.com.tr/haberler/tatarli-tumulusunun-parcalari-turkiyeye-getirildi-_76941.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!