Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TAV’ın İnşa Ettiği Havaalanı Açılıyor

İnşaat ve işletmeciliğini TAV’ın üstlendiği Uluslararası Tiflis Havaalanı, Çarşamba günü, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in katılımıyla hizmete açılacak.

NTVeni terminal binasıyla yılda 2.8 milyon yolcu kapasitesine ulaşan Tiflis Havaalanı, TAV Havalimanları Holding tarafından 20 yıl süreyle işletilecek. Dünya sivil havacılık sektöründe, “10 yılda 10 Terminal” hedefleyen TAV, Tiflis Havaalanı ile birlikte uluslararası arenada havalimanı yapımının yanı sıra işletmesini de yürüten ilk Türk şirketi olacak.

TAV’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Tiflis Havaalanı, yüksek teknoloji ile donatılmış 24 bin metrekarelik toplam kullanım alanına sahip.

Havaalanı, ileride operasyonları kesintiye uğratmaksızın kolayca genişletilebilme olanağına ve esnekliğine de sahip bulunuyor.

Açıklamada, “TAV Havalimanları Holding proje ile, İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa ve İzmir Adnan Menderes Havalimanlarında kazandığı işletmecilik başarısını yutdışına taşıma yönünde ilk adımı atarak havacılık sektöründe edinilen ‘know-how’u Gürcistan’a taşımayı hedefliyor” denildi.

Tiflis Uluslararası Havaalanında, yiyecek içecek operasyonunu 7 noktada 75 personeli ile BTA, duty free operasyonunu ise hizmete açacağı 4 mağazası ile ATÜ yürütecek.

Toplam proje maliyeti 90.5 milyon dolar
TAV’ın, Gürcistan’da üstlendiği toplam proje maliyeti, 90.5 milyon dolar (62 milyon doları Tiflis, 28.5 milyon doları Batum). Buna göre Tiflis Havaalanı’nın 20 yıl işletim hakkı, “yap-işlet-devret” modeli proje kapsamında TAV’ın elinde bulunuyor.

Proje başlangıncında, Batum’a 15 milyon dolar yatırım öngörülüyordu ancak, daha sonraki dönemde Tiflis hükümetinin talebi üzerine buradaki yatırım miktarı 28.5 milyon dolara yükseltildi. Batum’a yapılan ek yatırım üzerine, Tiflis’in işletim süresi de, 15.5 yıldan 20 yıla çıkartıldı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tavin-insa-ettigi-havaalani-aciliyor_51539.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!