Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TBB Meclis Toplantısı Ankara'da Gerçekleştirildi

Türkiye Belediyeler Birliği Ekim Ayı Olağan Meclis Toplantısı 22 Ekim 2019 tarihinde TBB hizmet binasında gerçekleştirildi.

yapi.com.tr
TBB Meclis Toplantısı Ankara'da Gerçekleştirildi

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) Ekim Ayı Olağan Meclis toplantısına başkanlık eden Fatma Şahin, belediyelerin çok büyük sorumluluklar üstlendiğine dikkat çekerek TBB olarak desteye ihtiyaç duydukları her alanda belediyelerin yanında olduklarının altını çizdi. Başarılı olmak için dünya ile aynı gündemi takip etmek gerektiğini söyleyen Şahin, “Dünya neyi konuşuyorsa bunu konuşmamız gerekiyor. Dünya akıllı şehirleri konuşuyor. Çok hızlı çözmemiz gereken ortak sorunlarımız var. Teknik alt yapımızı kurmamız ve kurumsal kapasitemizi artırmamız lazım” dedi.  

Başkan Şahin belediyelerin kendi kaynaklarını yaratması gerektiğine vurgu yaparak; “Cumhurbaşkanımız’a anlattığımızda sorunlarımızı çok hızlı bir şekilde çözüyoruz. Her şehrin mali desteği alacağı bir çalışma yapmamız lazım. Dünyadaki projeleri takip etmemiz lazım. Proje nasıl üretilir? Kaynaklar nerede var? Her şeyin başı beşeri sermaye. TBB olarak proje hazırlama ekibimizi kuvvetlendiriyouz. Nerede proje var bulmamız lazım” dedi.

Şahin’in ardından kürsüye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu göç stratejisine, afete hazırlık çalışmalarına ve trafik önlemlerine dair önemli açıklamalarda bulundu. Doğu medeniyetinin batı medeniyetinin çok önünde olduğunu kaydeden Soylu, belediyelerin önemini şu sözlerle anlattı: “Bizde şehrin bir algısı ve değeri vardır. Farabi, “erdemli şehirler” kavramını dünyaya kazandırmıştır. Erdemli insanlardan oluşan şehirler, erdemli şehirler olabilir. Manevi hayat ve gerçek saadet noktasında insanla şehrin etkileşimi devam eder. Güçlü devlete sahip olmanın tek şartı, ekonomik ve kültürel açıdan gelişmiş şehirlere sahip olmaktır. Sizlerin görevlerinizdeki başarısı ve devletimizin gücü şehirlerimiz ve şehirlerimizin   yönetimi ile dogrudan tesirlidir. Belediyelerimiz güçlü olmazsa, insanlara refah noktasında yetersiz kalırsa ülkemizin topallayacağı aşikardı.”

2014 yılında yürürlüğe giren Büyükşehir Yasası’nı Türkiye’de atılmış tarihi bir reform olarak nitelendiren Soylu, yasadaki aksaklıkların giderilmesi için çalıştıklarını söyledi. Özellikle pay dağıtım modelleri konusunda eksiklikler olduğuna dikkat çeken Soylu, belediyecilik ve kamu kurum hizmetlerinde hayata geçirilen dijital projelerin önemine dikkat çekti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tbb-meclis-toplantisi-ankarada-gerceklestirildi_175675.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!