Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TCDD Gayrimenkulleri 'İhtiyaçtan' Satılık

TCDD, İETT Garajı ve Karayolları arazilerinin satışından sonra yılın en çok ses getiren satışları arasına ismini yazdırmak için harekete geçti. Devlet Demiryolları yatırımcının uzun zamandır peşinde olduğu gayrimenkullerini satışa çıkarıyor.

Referans Gazetesi
1


b>Devlet Demiryolları perakendeden, turizm ve inşaata kadar her sektörden yatırımcının uzun zamandır peşinde olduğu gayrimenkullerini satışa çıkarıyor. İstanbul Zeytinburnu'ndaki limandan, BTC dolum tesisine komşu arsaya, Alsancak'ta yaklaşık 5 bin metrekarelik otel alanından, Bakırköy meydanda 7 bin metrekarelik tek parça halindeki büyük araziler 12 Nisan'da İstanbul'da düzenlenecek bir müzayede ile yeni sahiplerini bulacak. Gayrimenkul zengini olarak tanınan TCDD ilk etapta 204 gayrimenkulünü satışa çıkaracak. Satışı ise Eskidji halktan teklif yöntemi ile yapacak.

Proje geliştirmeye müsait büyük ölçekli arsa sıkıntısı nedeniyle, Maslak, Levent, Ataköy gibi gözde semtlerdeki gayrimenkullerin yüksek fiyatlara satıldığı İstanbul'da, Devlet Demiryolları'nın elindeki portföy büyük bir önem taşıyor.

Eskidji Yönetim Kurulu Başkanı Dikran Masis, "Devlet Demiryolları'nın portföyü dipsiz bir kuyu. İki yıl bu işe kilitleneceğiz. İlk etapta hazır olan gayrimenkulleri satışa çıkardık. Önümüzdeki günlerde tespitler ve değerlemeler yapıldıkça yeni listeler açıklayacağız" açıklamasını yaptı.


Liman gümrüklü sahada yer alıyor
TCDD'nin Türkiye'nin hemen hemen her ilinde ihtiyaç fazlası gayrimenkulü bulunuyor. Gayrimenkullerin toplam büyüklüğünün ise 50 milyon metrekarenin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. TCDD, gayrimenkullerin satışından elde edeceği geliri hızlı tren projesi başta olmak üzere demiryolu yatırımlarının finansmanında kullanacak. Satış, 12 Nisan 2007'de saat 16.00'da Eskidji'nin Yenibosna'daki merkezinde yapılacak.

Satılacaklar listesinde dikkat çeken gayrimenkuller arasında İstanbul Kazlıçeşme'de 17 bin 607 metrekarelik bir liman ve bin 100 metrekarelik arsa yer alıyor. Bu liman ve arazi kısa bir süre önce Rönesans'ın 6.5 milyon YTL bedelle satın aldığı Zeyport limanına komşu. TCDD'nin gayrimenkulünün, Rönesans'ın satın aldığı 1.5 milyon metrekarelik araziye uzaklığı 1.5 kilometre.

Tapu kayıtlarında rıhtım ve iskele olarak görünen mülk, Ataköy turizm ve sahil düzenleme alanında kalıyor. 15 metre genişliğinde, 130 metre uzunluğundaki kazıklı beton iskele, Zeyport'un işlettiği 5 iskeleden beşincisi ve en uzun olanı. 100-1500 gross ağırlığındaki gemilerin yanaşabildiği iskele, gümrüklü sahada yer aldığı için yurtdışından gelen ve özellikle bavul ticaretine çalışan gemiler tarafından kullanılıyor. Ancak mülkün 14 bin 582 m2'si Zeytinburnu Belediye Başkanlığı'na aylık 17 bin 400 YTL artı KDV bedeli ile 31.12.2008 tarihine kadar kiralanmış durumda. Bayındırlık Bakanlığı bu alana prefabrik yapılar yapılmasına müsaade ediyor.

Alsancak ve Kordon'da da araziler var
İlk etapta satılacaklar listesinde İzmir'de de değerli araziler bulunuyor. Alsancak 1. Kordon'da 4 bin 848 metrekarelik otel alanı, İzmir Konak Güney Mahallesi'nde 103 adet parselden oluşan toplam 12 bin 308 metrekare arsa ve Hatay Dörtyol'da 3 milyon 209 bin 850 metrekarelik tarla TCDD'nin İzmir'deki gayrimenkullerinden sadece birkaçı.

1. Kordon limanı karşısında yer alan gayrimenkulde disko, restoran, sandviç büfesi, tofaş yetkili servisi, çeşitli oto tamircileri, 2 adet oto galerisi ve 2 katlı kagir konut bulunuyor. Disko ve konut olarak kullanılan binalar korunmak kaydıyla otel yapımına müsaade ediliyor.

İzmir Konak'ın Güney Mahallesi'nde yer alan toplam 12 bin 308 m2 arsada ise merkez otogara 6,5 km uzaklıkta. Gayrimenkul gecekondular tarafından işgal edilmiş durumda.

BTC dolum tesisi yakınında tarla
Hatay Dörtyol'da bulunan 3 milyon 209 bin 850 metrekarelik bir arazi de satılacaklar arasında yer alıyor. Atıl durumda olan araziyi ilginç kılan ise Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattının dolum tesisine olan yakınlığı. Arazi şu anda belediyede ve tapuda sazlık, bataklık olarak görünüyor.

Eskidji satış için teknik eleman alımına geçti
Eskidji Yönetim Kurulu Başkanı Dikran Masis, Devlet Demiryolları'nın çok zengin bir gayrimenkul portföyüne sahip olduğunu ve bu nedenle satış işlemi için özel bir ekip kurmak için harekete geçtiklerini söyledi. Satış sürecini "Mutfak çalışması ağır iş" olarak tanımlayan Masis, şöyle devam etti: "Şu anda 30 civarı bir personeli bu iş için ayırdık. Hala da haritacı, kadastro uzmanları ve tapucuları işe almaya devam ediyoruz. Her arazi 5-10 kişi tarafından değerlendiriliyor. Yeni listeler için teknik ekibimiz imar çalışmaları yapıyor. Türkiye'nin her yanına dağılan gayrimenkullerin belirlenip değerlenmesi için çalışacak teknik kadroyu 50 kişiye kadar yükselteceğiz."

Küçük yatırımcı için de alternatifler var
* İstanbul Maltepe sahilinde büyüklükleri 793 ile 6 bin 996 metrekare arasında değişen 5 arsa.

* İstanbul Hoşdere'de 7 bin 898 ve 7 bin 635 metrekare büyüklüğünde iki arsa.

* Bakırköy'de toplam büyüklüğü 6 bin 748 metrekare büyüklüğünde tren istasyonunun yanında arsa.

* Bakırköy Kartaltepe'de büyüklükleri 9 ila 20 metrekare arasında değişen 4 dükkan.

* Ankara Polatlı'da 3 arsa.

* Mersin'de 6 bin 648 metrekarelik depolama arsası.

* Samsun Havza'da ana arterde 4 adet ticaret ve konut arsası. Havza oto terminaline 40 metre mesafede bulunan arsaların en büyüğü bin 974 m2 büyüklüğünde.

* Kars Sarıkamış'ta büyüklükleri 279 metrekare ile 11bin 696 metrekare arasında değişen toplam 9 ayrı arsa. Arsaların üzerinde yığma yapılar ve hayvan ağılları bulunuyor.

* Hatay Dörtyol'da 3 milyon 209 bin metrekarelik tarlanın yanı sıra 220 bin metrekarelik iki adet daha tarla. BTC'ye komşu.

* Adana'da benzin istasyonu

* Isparta Eğirdir'de en büyüğü 15 bin 174 metrekare en küçüğü 20 metrekare olan 9 tarla.

* İzmir Kordon'da otel alanı. Mülkün toplam büyüklüğü 4 bin 848 metrekare.

* İzmir Konak'ta toplamı 12 bin 308 metrekareyi bulan arsalar. Arsalarda gecekondular yer alıyor.

* Adana Pozantı'da en küçügü 8 metrekare büyüklükte olan pek çok arsa.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tcdd-gayrimenkulleri-ihtiyactan-satilik_53078.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • Adana Pozantı'da en küçügü 8 metrekare büyüklükte olan pek çok arsa. BİZİM ARSADA ORADA ama onlar TAM NEREDE NASIL BULACAĞIM, tarif eder misiniz? teşekürler YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!