Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TCDD Hızı Otomatik Olarak Kesen ATS Sistemi Satın Alıyor

Geçen hafta Ankara'da 9 kişinin hayatını kaybettiği tren kazasının ardından Resmi Gazete'de yayımlanan ihale dikkat çekti. TCDD 90 tane ATS sistemi satın alacak. ATS sistemleri trenlerin sinyal bilgilerine uymaması durumunda hızlarını otomatik olarak kesmesini sağlıyor.

yapi.com.tr
TCDD Hızı Otomatik Olarak Kesen ATS Sistemi Satın Alıyor

TCDD Taşımacılık AŞ Sivas Araç Bakım Servis Müdürlüğü, “de lokolar” için 93 otomatik tren durdurma sistemi (ATS) ile 5 ZTR bakım ve onarımı hizmeti satın alacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan duyuruya göre, TCDD Taşımacılık AŞ Sivas Araç Bakım Servis Müdürlüğünce alımı yapılacak sistem ve hizmetler için açık ihale usulüyle ihale gerçekleştirilerek, yerli isteklilerden teklif alınacak.

Sözcü'de yer alan habere göre teklifler, TCDD Taşımacılık AŞ Sivas Araç Bakım Servis Müdürlüğü Mal ve Hizmet Alımı İhale Komisyon Bürosu’na 27 Aralık saat 14.00’e kadar sunulacak. İhale, aynı yer, tarih ve saatte yapılacak.

Otomatik frenleme sistemi (ATS) nedir?
TCDD’nin internet sitesinde ATS sisteminin tanımı şöyle yapılıyor: ATS en kısa tanımıyla otomatik frenleme sistemidir. Sinyalizasyon sisteminin bir parçasıdır.

Bu sistem, demiryolu çeken araçlarının sinyal bildirimlerine uymaması durumunda, noktasal olarak zorunlu frenleme gerçekleştirmekte ve hız sınırını kontrol etmektedir.

İnsan hatasını önleyen bir sistemdir.

ATS sistemi için; yol boyuna çeken araçları etkilemek üzere yol boyu mağnetleri, çeken araçlar üzerine ise ATS teçhizatı konulur.

ATS sistemi nasıl çalışıyor
Tren, ATS yol boyu mağnetinin üzerinden 12- 120 km/saat arası bir hızla geçerken, makine mağnetine yol boyu mağnetinden bilgiler gelir ve ATS sistemi tarafından değerlendirilir.

Bu sistemde, yeşil bildiriler bir hız sınırlaması ifade etmez.

Makinist hızı düşürmezse otomatik olarak frenliyor
Sarı bildiri geçildiğinde tren hızı makinist tarafından 20 saniye içinde 65 km/saat’e düşürülmediği takdirde otomatik frenleme sağlanıyor.

Giriş sinyali bildirisinin yeşil olmadığı durumlarda ise giriş sinyalinin 300 metre öncesinde tren hızının 40 km/saat veya daha az olmasını arar.

Kırmızı sinyal geçildiğinde ise ani otomatik frenleme sağlıyor.

Zorunluluk değil
ATS koruma sistemi, Uluslararası Demiryolu Birliği 120- 140 km/saat tren işletmeciliği yapılan hatlarda tavsiye ediliyor.

Bazı hatlarda kullanılıyor
Kuruluşumuzun, İskenderun – Divriği, Kayaş – Çetinkaya, Kayaş – Kapıkule, Alsancak-Cumaovası ve Basmane – Menemen-Aliağa hatlarında değişik tiplerde ATS sistemi kullanılıyor.

ETİKETLER: TCDD ATS
http://www.yapi.com.tr/haberler/tcdd-hizi-otomatik-olarak-kesen-ats-sistemi-satin-aliyor_169362.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!