Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TÇMB'nin 11'inci Teknik Seminer Toplantısı İzmir'de Başladı

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından Swissotel Grand Efes'te düzenlenen 11'inci Teknik Seminer toplantısı başladı. Toplantının açılışında konuşan TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Güçlü, 100'üncü yılını yaşayan çimento sektörünün Avrupa'nın 1 numaralı üreticisi haline geldiğini söyledi.

yapi.com.tr / AA
TÇMB'nin 11'inci Teknik Seminer Toplantısı İzmir'de Başladı

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği (TÇMB) tarafından Swissotel Grand Efes'te düzenlenen 11'inci Teknik Seminer toplantısı başladı. Toplantının açılışında konuşan TÇMB Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Güçlü, 100'üncü yılını yaşayan çimento sektörünün Avrupa'nın 1 numaralı üreticisi haline geldiğini söyledi.
 Sektörün başarılı bir geçmişe sahip olduğuna dikkat çeken Güçlü, şu bilgileri verdi:
    
''Yüzüncü yılında Türk çimento sektörü Avrupa'nın bir numaralı üreticisi konumuna yükseldi. Dünya ölçeğinde ise beşinci sırada. Sektörümüzde 48 entegre tesis ve 19 değirmen faaliyet gösteriyor, 15 bin direkt istihdam yaratılıyor. Klinker kapasitesi 65 milyon tona ulaştı. 2010 yılında 66 milyon ton çimento üretimi gerekleşti ve sektör 5,5 milyar dolar seviyesinde ciro elde etti. Bunun 1 milyar doları ihracat gelirinden oluşuyor. Sektör 90 ülkeye ihracat yapıyor ve büyüme trendini sürdürüyor. 2010 yılı başarılı bir yıldı, 2011 ilk yarısında ılımlı da olsa bir büyüme gerçekleşti. Üretimde yüzde 1,1 oranında büyüme sağlandı.''
    
Güçlü, sektörün Avrupa'nın ardından Arap ve Çin çimento birlikleriyle de işbirliği platformları oluşturduğunu, 2 yılda bir düzenledikleri teknik toplantılara bu yıl Avrupa, Arap ve Çin birlikleri temsilcilerinin katılımının sektörün gelişen uluslararası ilişkilerinin güzel bir yansıması olduğunu ifade etti.

Mustafa Güçlü, sektörün Kyoto Protokolü çerçevesinde iklim değişikliği ve çevresel yükümlülüklerin karşılanması konusunda ihtiyaç duyduğu kamu desteğinin sağlanması, standart dışı hazır beton üretimin önüne geçilmesi ve atık yakıtların kullanımının önündeki engellerin kaldırılması konusunda çalışma yaptığını sözlerine ekledi.

Ahmad Al Rousan: Gelecekte sorun yaşamamak için işbirliği yapmalıyız    

Toplantıda konuşan Arap Çimento Birliği Genel Sekreteri Ahmad Al Rousan ise Arap ülkelerinde çoğu Körfez bölgesinde olmak üzere 160 fabrikanın 230 milyon ton kapasiteye sahip olduğunu, 196 milyon ton üretim yapıldığını söyledi. Geçen yıl Arap ülkelerinde 204 milyon ton çimento tüketildiğini ifade eden Al Rousan, ''Türkiye'nin nominal kapasitesi 100 milyon tondan fazla. Arap ülkeleri ve Ortadoğu ise 200 milyon tondan fazla. İran'da kapasite 2 yıl içinde 100 milyon tona ulaşacak. Ortadoğu'nun nominal kapasitesi gelecekte 500 milyon tonu geçecek. Bu süreci gelecek için düşünmemiz gerekiyor. Bu durum bir işbirliği gerektiriyor. Gelecekte büyük bir sorunla karşılaşacağız'' dedi.

Jean Marie Chandalle: Sektör yoğun çevresel yükümlülükler altında
    
Avrupa Çimento Birliği Genel Koordinatörü Jean Marie Chandalle, Avrupa'daki ekonomik sorunların kökeninde bir güven krizi ve yönetişim eksikliğinin bulunduğunu, sektörün istikrar beklentisi içinde olduğunu belirtti.
Chandalle, sektörün yoğun çevresel yükümlülükler altında olduğunu belirterek üretim sürecinde karbon emisyonunun düşürülmesi için yoğun çaba sarf edildiğini ifade etti.
    
108'i yabancı 408 katılımcının bulunduğu seminer 14 Ekim'e kadar devam edecek.

ETİKETLER: ekonomi kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/tcmbnin-11inci-teknik-seminer-toplantisi-izmirde-basladi_89387.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!