Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tehlike Bölgesi Hâlâ Alarm Veriyor

1999'daki Marmara depremi sonrasında 'Deprem Master Planı' hazırlanması için hasar görmemiş binalar üzerinde araştırmalar yapıldı. Ancak bu araştırmal

Radikal Gazetesi999'daki Marmara depremi sonrasında 'Deprem Master Planı' hazırlanması için hasar görmemiş binalar üzerinde araştırmalar yapıldı. Ancak bu araştırmaların sonucunda alınması gereken tedbirler konusunda adım atılmadı. 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerini yaşayan kentlerde son durum şöyle:

Bolu
Belediye, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Deprem Mühendisliği Bölümü ile 7 Ekim 2002'de 'Deprem Master Planı' hazırlanması için sözleşme imzaladı. Plan kapsamında 12 Kasım depreminde hasar görmemiş 7 bin 500 daireden oluşan 1500 bina tek tek incelendi. Dört yıl süren çalışmalar sonucunda 7.5 büyüklüğündeki bir depremde binaların alacakları hasarlar ortaya konuldu. Planın sonuç raporunda, 1500 binanın yüzde 30'unun ağır hasar alacağı ya da yıkılacağı belirtildi. Bolu'da 12 Kasım depreminde 2 bin 399 konut ağır, 5 bin 990 konut orta ve 5 bin 809 konut hafif hasar görmüştü.

Düzce
17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinde kentteki mevcut binaların yüzde 87'sinin hasar gördüğünü belirten Düzce Mimarlar Odası Başkanı Nermin Yılmaz, "Deprem sonrası yapılan yapıların haricindeki mevcut yapılar altı şiddetindeki bir depreme dayanamaz. Depremden sonra güçlendirilmiş binaların tamamı risk altında. Bu yapıların yüzde 50'si olası bir depremde yıkılacak" dedi. Düzce'de, 17 Ağustos ve 12 Kasım depremlerinde 15 bin 438 konut ağır, 10 bin 131 konut orta, 13 bin 688 konutsa az hasar görmüştü.

Sakarya

Dört ay önce ildeki 573 ağır hasarlı binanın yıkımına başlandı. 207 konut yıkılırken, 376 konut içerisinde oturanlar olduğu için yıkılamadı. Deprem sonrası orta hasarlı raporu verilen 18 bin 600 konuttan 3 bin 600´ününse gerekli güçlendirmeleri yapılmadığı için boşaltılması istendi. Sakarya Valiliği, büyük bölümü çok katlı binalarda olan konutlarda yerleşimin engellenmesi için çalışma başlattı. Bu kapsamda binaların elektrik, su ve doğalgazları kesilmeye başlandı. Ancak buna rağmen, oturanların büyük bölümü binaları boşaltmadı.

Kocaeli
Ağır hasarlı 32 bin 317 konut tespit edildi. Bu konutlardan mahkemelik olanların dışında kalan yüzde 95'lik bölümü yıkıldı. Orta hasarlı ve onarılması gereken 42 bin 907 konut bulunuyor. Az hasar görmüş, fakat yine onarılması gereken konut sayısı 48 bin 114.

Yalova
25 bin 980 bina ağır hasar gördü. Bunlardan ikisi dışındaki tüm binalar yıkıldı. Orta hasarlı 26 bin 875 konutun güçlendirilmesi için 7 bin 141 kişi devletten kredi aldı, 547 kişi binasının onarımını kendi imkânlarıyla yaptı, 32 binanın onarımı sürüyor. Geri kalan orta hasarlı bina sahipleri ortak mülkiyet ve bir kişinin birden fazla konut sahibi olması nedeniyle onarım için kredi alamadı. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı orta hasarlı binaların onarımı için sürekli ek süre verildi ancak bu yıl binaların yıkılması yönünde karar çıkabileceği açıklandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tehlike-bolgesi-hala-alarm-veriyor_52079.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!