Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Teion'da Tiyatronun Mimari Yapısı Ortada

Zonguldak'taki Antik Teion Kenti'ndeki yüzey araştırmalarında bölgenin kuruluş yıllarını belirten çanak-çömlek parçalarının yanı sıra antik tiyatronun mimari yapısı ortaya çıkarıldı.

CNN Türk
Teion'da Tiyatronun Mimari Yapısı Ortada

b>Zonguldak'taki Antik Teion Kenti'ndeki yüzey araştırmalarında bölgenin kuruluş yıllarını belirten çanak-çömlek parçalarının yanı sıra antik tiyatronun mimari yapısı ortaya çıkarıldı. Kazı ekibi başkanı Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Sümer Atasoy, toprak üstü kalıntıları toplayarak antik kentin nasıl bir yayılım gösterdiğine yönelik sondaj çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Atasoy, Roma dönemine ait toprak üstü kalıntılardan, liman surları, su kemeri, tiyatro, savunma kulesi ile antik liman ve mendireğin planlarının çıkarıldığını anlattı:

''Bu kentin kuruluşunu milattan önce yedinci yüzyıl olarak tahmin ediyoruz. Bölgeyi Ege Bölgesi'ndeki Miletos kentinden gelenler kurmuştur. Persler, Romalılar, Cenovalılar ve Osmanlılara kadar çok sayıda dönemde bölge yerleşim merkezi olmuş. Antik kentte orman ürünlerinin yanı sıra avlanan palamutlar satılarak ticaret gerçekleştirilmiş. Türkiye'de Karadeniz sahillerinde ilk defa yapılan kazılar, bölgenin önemli ticaret kenti olduğunu gösteriyor. Burada hiç bilmediğimiz sahil surlarını ortaya çıkardık. Ayrıca, 2 bin kişilik Roma tiyatrosunda heykellere ait mermer ve bronz parçalar bulduk.''

Atasoy, Karadeniz'de Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu ve Trabzon'da da eski yerleşim alanları bulunduğunu anlattı:

''Buralarda modern yerleşim alanları antik kentlerin üzerine kurulmuştur. Ancak, araştırmalarla eski uygarlığın izlerini bulmak mümkün. Filyos'daki antik kent bu açıdan bozulmamış tek yer konumundadır. Fakat, definecilerin gerçekleştirdiği tahribatlar bulunmakta. Özellikle eski mezarlardan ziynet eşyası ararken tarihi yapılarlara zarar verilmiş. Altınların hepsini alsınlar ama yeter ki tarih hakkında bilgi verecek çanak-çömlek gibi malzemelere zarar vermesinler.''

Çalışmaları inceleyen Zonguldak Valisi Yavuz Erkmen, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'nde arkeoloji bölümü açılması durumunda kazıların daha uzun devam edebileceğini, Filyos'un Ege bölgesindeki antik kentler kadar ilgi göreceğine inandığını belirtti.

Erkmen, 16 kişilik ekiple bu yıl 30 ağustos çarşamba gününe kadar sürdürülecek çalışmalara bakanlığın 50 bin YTL, Valilik İl Özel İdare Müdürlüğü'nün de 25 bin YTL kaynak ayırdığını belirtti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/teionda-tiyatronun-mimari-yapisi-ortada_47753.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Kalekim Ultralastic

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!