Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tekel Fabrikasının 115 Milyon Dolarlık Arazisi Paylaşılamıyor

İstanbul'a taşınma planları yapan Ziraat Bankası'nın, Büyük Mükellefler (VIP) Vergi Dairesi'nin yılbaşında hizmet vermeye başlayacağı Mecidiyeköy'deki likör fabrikasının arazisine talip olması arsanın değerini artırdı.

Zaman Gazetesib>İstanbul'a taşınma planları yapan Ziraat Bankası'nın, Büyük Mükellefler (VIP) Vergi Dairesi'nin yılbaşında hizmet vermeye başlayacağı Mecidiyeköy'deki likör fabrikasının arazisine talip olması arsanın değerini artırdı. Emlakçıların metrekaresi için 5 bin dolar olmak üzere en az 115 milyon dolar değer biçtiği 23 dönümlük araziyi iki kamu kurumu paylaşamıyor. VIP Vergi Dairesi Başkanı Mehmet Akif Ulusoy, Ziraat Bankası'nın talip olmasıyla ilgili haberinin olmadığını belirterek, yılbaşında Ali Sami Yen Stadı yanındaki fabrikada bulunan binaya taşınacaklarını söyledi. Ziraat Bankası Genel Müdürü Can Akın Çağlar ise Maliye Bakanı Kemal Unakıtan ile görüştüklerini belirterek, "Olumlu sonucu kısa sürede alacağımızı umuyorum." diyor.

Ziraat Bankası, söz konusu araziye toplam 45 bin metrekarelik 2 gökdelen inşa etmeyi planlıyor. Alınan bilgilere göre Maliye Bakanlığı da fabrikanın yıkılarak Ziraat veya bir başka kuruluşa verilmesine sıcak bakıyor. Konuyla ilgili bilgi veren bir yetkili, "Fabrika binası olduğu için büro tarzı kullanımına uygun değil. Sadece iki katlı bir yer. 3 bin metrekare kullanım alanı ancak var. Yıkılıp yerine daha büyük bir bina inşa edilse daha faydalı olur." diye konuştu.

Hükümetin İstanbul'u finans merkezi yapma projesi kapsamında genel müdürlüğünü İstanbul'a taşımaya hazırlanan Ziraat Bankası, yer arayışlarını Tekel'in Mecidiyeköy'deki eski 'likör fabrikası' arazisi üzerinde yoğunlaştırdı. Ziraat Bankası Genel Müdürü Çağlar, Maliye Bakanı Unakıtan ve ilgili yetkililerle görüşmelerinin sürdüğünü, olumlu sonucu kısa süre içinde alacaklarını söyledi. Ziraat'in Levent'te bulunan 7 dönümlük arazisine VIP vergi dairesi için bina yapabileceklerini aktaran Çağlar, bu arazinin kendilerine küçük geldiğini dile getirdi. Çağlar, en geç 2009'daki IMF toplantısı öncesi İstanbul'a taşınmak istediklerini belirtti. Büyük Mükellefler Vergi Dairesi Başkanı Ulusoy ise likör fabrikasına yılbaşında taşınacaklarını belirterek, "Bana intikal eden bir bilgi yok. Şu an itibarıyla taşınmama gibi bir durumumuz yok." diye konuştu.

Emlakçılar: Özel sektör 200 milyon dolar verir
İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Sabri Ateş, İstanbul'un en güzel yerlerinden birinde yer alan arazinin metrekaresi için en az 5 bin dolar değer biçti. İstanbul'da merkezi bütün yollara yakın olduğunu dile getiren Ateş, böyle bir arazinin bir benzerini İstanbul'da bulmanın 'hayal' olduğu görüşünde. "Eğer bu arazi özel sektöre açılsa herkes peşine düşer." diyen Ateş'e göre arazi 200 milyon dolardan satışa çıksa birçok taliplisi olur. Bu araziye otel, rezidans, iş merkezî ve fuar merkezi yapmak mümkün. İstanbul Mecidiyeköy'de Ali Sami Yen Stadyumu yanında bulunan Tekel'in Likör Fabrikası 1930 yılında kuruldu. Toplam 23 bin 711 metrekare büyüklüğe sahip olan Likör Fabrikası'na ait arazinin üzerinde 70 bin metrekarelik inşaat izni bulunuyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tekel-fabrikasinin-115-milyon-dolarlik-arazisi-paylasilamiyor_50474.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!