Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tekfen, Socar ile Ön Mutabakata Vardı

Tekfen Holding'den İMKB'ye gönderilen yazıda, şirketin yüzde 99.99 oranında pay ile sahibi olduğu Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş (Tekfen İnşaat) hisselerinin bir bölümünün, Azerbaycan, Türkiye ve diğer ülkelerde Socar tarafından yapılması planlanan yatırımların Tekfen İnşaat kanalıyla gerçekleştirilmesi şartıyla Socar'a satışı konusunda ortaklık

CNN Türk
Tekfen, Socar ile Ön Mutabakata Vardı

Tekfen İnşaat'ın yüzde 50'si, 520 milyon dolar bedelle Azerbaycan devlet petrol şirketi Socar tarafından kurulacak şirkete satılacak. Tekfen Holding'den İMKB'ye gönderilen yazıda, şirketin yüzde 99.99 oranında pay ile sahibi olduğu Tekfen İnşaat ve Tesisat A.Ş (Tekfen İnşaat) hisselerinin bir bölümünün, Azerbaycan, Türkiye ve diğer ülkelerde Socar tarafından yapılması planlanan yatırımların Tekfen İnşaat kanalıyla gerçekleştirilmesi şartıyla Socar'a satışı konusunda ortaklık şartlarının belirlenmesi için görüşmelere başlanmasına karar verildiği anımsatıldı.

Yazıda, 5 Ağustos 2008 tarihli açıklamada bu konudaki görüşmelerin devam ettiğinin bildirildiği hatırlatılırken, teknik heyetlerce yapılan görüşmeler sonucunda 5 Eylül 2008 Cuma günü Bakü'de Socar ile ön mutabakata varıldığı bildirildi.

Tekfen'in yazısında şunlar kaydedildi:

"Buna göre, kontrolü Socar'da kalmak üzere, Socar tarafından kurulacak yeni bir şirkete Tekfen İnşaat'ın yüzde 50 hissesinin 520 milyon dolar bedelle nakden satılması, Tekfen İnşaat'ın yönetiminin her zaman şirketin kontrolünde olması, Tekfen İnşaat'ın yönetim kurulunun 10 üyeden oluşması ve bunun 6'sının şirketimizce temsil olunması, Socar'ın, Azerbaycan, Türkiye ve diğer ülkelerde yapacağı müteahhitlik hizmetlerinin münhasıran Tekfen İnşaat ile gerçekleştirilmesi ve bu hizmetlerin maliyetten az yüzde 15 kar ile yapılması hususunda mutabakat sağlanmıştır.

Bu aşamada, her iki tarafın mukavele gereği yapmaları gereken işlemleri tamamlaması ve nihai hisse satış sözleşmesinin en kısa süre içinde imzalanması için gerekli çalışmalar sürdürülmektedir.

Bu konuda herhangi bir süre tespit edilmemiştir. Hisse satış sözleşmesinin imzalanmasını müteakip üç aylık bir süre içinde mali ve hukuki denetimler gerçekleştirilerek, satış işlemi tamamlanmış olacaktır."

http://www.yapi.com.tr/haberler/tekfen-socar-ile-on-mutabakata-vardi_63559.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!