Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tekirdağ'da İki Beldenin İçme Suyunda Aşırı 'Nitrat' Belirlendi

Tekirdağ il merkezine bağlı Kumbağ ve Barbaros beldelerinin içme suyu, üç köyün kanalizasyonunun aktığı göletten sağlanıyor.

Zaman Gazetesi
Tekirdağ'da İki Beldenin İçme Suyunda Aşırı 'Nitrat' Belirlendi

SPAN lang=EN> Son bir ayda çok sayıda kişinin rahatsızlandığı beldelerde yetkililer, herhangi bir uyarı yapmadığı için sular içilmeye devam ediliyor. Tekirdağ'ın, yaklaşık 60 bin kişinin yaşadığı turistik beldeleri Kumbağ ve Barbaros, içme suyunu Yazır Göleti'nden sağlıyor. Geçen hafta içme suyunda yapılan incelemelerde "nitrat" bulunması tatilcileri tedirgin ederken, suyun geldiği Yazır Göleti'ne üç farklı köyün kanalizasyonunun aktığı ortaya çıktı. Aşağı Kılıçlar, Yukarı Kılıçlar ve Karahisarlı köylerinin kanalizasyonlarının 14 yıldır arıtılmadan gölete verilmesi, özellikle yaz aylarında nüfusunu üçe katlayan Barbaros ve Kumbağ beldelerinde tatilcilerin keyfini kaçırdı. Kanalizasyonun ve göldeki bitkilerin oluşturduğu nitrat nedeniyle gölette onlarca balığın öldüğü belirlendi.

Barajdan beldeye içme suyunu ulaştıran kanalların içinin kirli ve üzerinin açık olması da dikkat çekiyor. Kumbağ Su Arıtma Merkezi'nin, 2 yıldır tamamlanamaması nedeniyle belde halkı suyu arıtılmadan içiyor. Çamurlu ve sarı renkte akan sular nedeniyle turizm beldesinde onlarca insanın hastalandığı kaydedildi. Yazır Göleti'ne balık tutmak için gelen Ali Aslan, köylerin kanalizasyonunun yıllardır baraja aktığını söyledi. Özellikle son zamanlarda Kumbağ'da içme sularının çamur renginde aktığını ifade eden tatilci Rukiye Kılıç, çeşmeden akan su ile yemek bile yapılamadığını vurguladı. Son 20 gündür suların sarı aktığını ve çok pis koktuğunu kaydeden Kılıç, şöyle yakındı: "Ne banyo, ne yemek hiçbir şey yapılmıyor. Abdest bile alınmıyor. Sudan ağzım yara oldu. Yetkililer bu duruma bir çare bulsunlar. Buraya gelen turist suyu kullanamadığı için şikâyetçi. Belediyemizden şikâyetçiyiz. Kirli su nedeniyle çok kişi "banyo bile yapamıyoruz" diyerek beldeden ayrıldı. Birçok kişinin de sudan dolayı rahatsızlandığını biliyoruz."

Her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turistin Kumbağ'a geldiğini belirten Semiha Engin ise "Sularımız lağımdan daha pis kokuyor. Belediyemiz su parası alıyor. Yazık değil mi?" diye dert yandı. Konuyla ilgili olarak görüşlerini almak istediğimiz Kumbağ beldesi Belediye Başkanı Sami Eren ile Barbaros beldesi Belediye Başkanı Fikret Yılmaz, ısrarlı aramalarımıza rağmen, görüşme isteğimize cevap vermedi. Nitrik asit tuzu olarak bilinen "nitrat", doğal ve suni gübrenin temel maddesini oluşturuyor. Ancak sudaki miktarı 50 mg/litreyi geçerse, bitkilerin ekosistemi çökertecek kadar büyümesine ve canlılarda bünye bozukluğuna yol açabiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tekirdagda-iki-beldenin-icme-suyunda-asiri-nitrat-belirlendi_63359.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!