Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Teknik Yapı 80 Milyon Dolarla Turizme Giriyor

Teknik Yapı 80 Milyon Dolarla Turizme Giriyor

Akşam Gazetesistanbul Bağdat Caddesi’nde çok sayıda lüks konut ve Bahariye Mensucat fabrikası gibi önemli sanayi tesislerini inşa eden, son olarak Ataşehir ile Bahçeşehir’de Uphill Court projelerinin iki yüklenicisinden biri olan Teknik Yapı, turizm sektörüne giriyor. Aslında turizm, Teknik Yapı’nın ilk işi olmayacak. 1985 yılında, Bodrum Gündoğan’da iki otel bir villa projesi geliştirmek üzere yola çıkan şirket, en yakın hava alanının iki buçuk saat uzaklıkta olması nedeniyle otel projelerini iptal edip, villaya çevirmiş ve turizme giremeden, çıkmak zorunda kalmıştı.

Butik villalar yapacak
Şirketin turizme yönelik ilgisi, bu başlangıçtan sonra uzun süre duraklamıştı. Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, daha sonra inşaat sektöründe yollarına devam ettiklerini ama turizme ilgilerini yitirmediklerini söyledi. Durbakakayım, “O yıllardaki otellerimizi villaya çevirdik. Ama daha sonra Bodrum’da Sea Garden Hotel yakınlarında bir tesis kurmak için koy satın aldık. Yan tarafımız ise Diler Holding’e aitti. Onlardan bizim yer için bir teklif geldi ve o arazimizi sattık. Biz de gidip, yan taraftaki Alman Koyu’nu satın aldık. Toplam 40 dönümlük bu koyda şimdi 5 yıldızlı 750-1.000 yataklı, bir otel merkezinin yanı sıra 1+1 ve 2+1 ünitelerin bulunacağı bir iki katlı butik villalar yapmaya başlayacağız.”

80 milyon dolarlık yatırım
Durbakayım Ailesi, Bodrum’da Orak Adası’nın tam karşısında konumlanan Alman Koyu’nu satın aldı. Bu koyda Orman Bakanlığı’ndan kiralanacak arazilerin de katılımıyla 200 bin metrekare arasındaki bir arazi üzerine sağlık tesisi kuracak. Durbakayım, arazileri kendi üzerlerine satın aldıklarını, şimdi bu arazilerin yeni kurdukları Ege Sultan Turizm şirketine devir işlemlerinin yapıldığı bilgisini vererek, yeni tesis hakkında şunları söyledi:

“Kuracağımız otelin, kalabalık ve ucuzcu bir turist kitlesi yerine huzur içinde dinrlenmeyi tercih edecek, 750-1000 arasında bir yapısı olacak, SPA’den diğer alanlara kadar komple bir sağlık tesisi olarak planladığımız beş yıldızlı bir otel projesi geliştirdik. Bu tesis için 80 milyon dolarlık bir yatırım planladık. Projede merkezi bir otel binasının yanı sıra son dönemin en moda turizm tesisi trendi olan bağımsız apart üniteler de bulunacak. 1+1 ve 2+1 şeklinde yapacağımız ve doğayla bütünleşen villalara da otelin tüm hizmetleri sunulacak. İnşaata bu yıl başlayacağız. En geç iki yıl içinde de tamamlayacağız. Otel, üst düzey turist kitlesine yönelik olarak, her türlü konforun ve hizmetin sunulacağı özelliklere sahip olacak.”

Tarabya Oteli’ne teklif verecek
Emekli Sandığı’nın özelleştirme kapsamında satışa çıkardığı Tarabya Oteli’nin ihalesi 29 Mart’ta yapılacak. Bu ihaleye katılma kararı alan Teknik Yapı, turizmdeki atılımlarından birini Tarabya’da gerçekleştirmeyi planlıyor. Teknik Yapı, Tarabya Oteli’ni alırsa, burayı klasik otel olarak işletmeyecek. Residence otel tarzı, uzun dönemli kiralamayı içeren bir sistem geliştirdiklerini söyleyen Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, yaklaşımlarını şöyle anlattı: “Bir otel ortamından ziyade bir ev ortamının oluşturulacağı, tümü Boğaz manzaralı 155 odadan birinde yaşamak isteyecek uzun dönem kiracıların isteklerinin odaya servis edileceği çok özel bir sistem kuracağız.”

Teknik Holding’i kurdular
Uphill Court’un iki ortağından biri olan Teknik Yapı, artık yoluna Teknik Holding olarak devam edecek. Yeni kurulan holding bünyesinde Teknik Yapı, Teknik Yapı Proje, Ege Sultan Turizm, Kargıcak Turizm şirketleri bulunuyor. Yönetim Kurulu Başkanı Durbakayım, kısa süre önce holdingleştiklerini açıkladı.

Denizli’ye butik şarap oteli yapacak
DurbakayIm Ailesi, bağcılık ve üzüm konusuyla da yakından ilgili. Denizli ili Güney ilçesinde 400 dönüm büyüklüğünde bağ satın alan Durbakayım Ailesi, buradaki arazileri Şato Güney adıyla markalaştırma planı hazırladı. Halen 450 ton üzüm üretilen ve tüm ürünün satıldığı bu bağlarda butik bir tesis kurulacak. Şato Güney, otel, şarap fabrikası, bağlar gibi parçalardan oluşan konsept bir turizm yatırımı olacak. Şato Güney, burada üreteceği şarapları daha sonra öncelikle turiezm bölgeleri olmak üzere pazara sunacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/teknik-yapi-80-milyon-dolarla-turizme-giriyor_43220.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!