Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TEMA Vakfı'ndan “10 Milyar Meşe Projesi”

TEMA Vakfı'nın, Türkiye genelinde 1 milyon hektar alanda sağlıklı meşe ormanları oluşturmak amacıyla 1998 yılında başlattığı “10 Milyar Meşe Projesi”nin başarıyla sürdürüldüğü bildirildi.

Hürriyet
TEMA Vakfı'ndan “10 Milyar Meşe Projesi”

EMA Vakfı Kaynak Geliştirme ve Halkla İlişkiler Bölüm Başkanı Yeşim Beyla, tarihte “Meşe Denizi” olarak bahsedilen Anadolu'da bugün 6 milyon 500 bin hektar alanı meşe ormanlarının kapladığını, ancak bu alanın 5 milyon 750 bin hektarının ”bozuk” ya da “çok bozuk” meşe ormanlarından oluştuğunu söyledi.

TEMA Vakfı'nın, Çevre ve Orman Bakanlığı işbirliği ile 1998 yılından beri sürdürdüğü, “10 Milyar Meşe Projesi”nin dünyada bir sivil toplum kuruluşu tarafından uygulanmakta olan en büyük ağaçlandırma projesi olduğunu anlatan Beyla, Türkiye çapında 1 milyon hektar alanda sağlıklı meşe ormanları oluşturmayı hedefleyen projede, meşe tohumu ekimi, meşe fidanı dikimi ve canlandırma kesimi (meşe rehabilitasyonu) çalışmalarının yapıldığı kaydetti.

MEŞE AĞACININ FAYDALARI...

Beyla, ağaçlandırma için meşe ağacının seçilmesinin önemli nedenlerinin başında meşe ağacının Türkiye'nin her coğrafi bölgesine yayılmış 18 türünün bulunmasının geldiğini ifade ederek, şunları söyledi:

“Meşe, derin ve saçak kök sistemi ile toprağı korur, erozyonu önler. Yeraltı sularının geçirgenliğini artırır, yağış sularını yeraltına indirerek yeraltı sularının, kaynakların ve akarsuların beslenmesini, sürdürülebilirliğini sağlar. Çeşitli hayvanlara doğal barınak olur. Yaprakları ve meyvaları ile toprağı ve hayvanları besler, ıslah eder. Ekolojik, ekonomik ve biyolojik değere sahiptir.”

Projenin toplam maliyetinin 1.8 milyar dolar olduğunu dile getiren Beyla, başta vatandaşlar olmak üzere özel sektör, kamu kurum ve kuruluşları, Türk Silahlı Kuvvetleri ve eğitim kurumlarının destekleriyle 1998-2004 yılları arasında 640 milyon adet tohumun toprakla buluştuğunu bildirdi.

Beyla, projenin Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı olan 2023 yılında tamamlanmasının planlandığına dikkati çeken Beyla, “Bu proje dünyamızın içinde bulunduğu küresel ısınma tehdidine karşı mücadeleye, Türkiye'nin katkı projesidir” dedi.

TURİZMCİLERLE İŞ BİRLİĞİ....

Yeşim Beyla, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte meşe konusunda turizmcilerle gerçekleştirilen işbirliği çalışmalarına hız verildiğine de değinerek, şöyle konuştu:

“Projeye ülkemize gelen turistlerin de katılımını sağlamak üzere TEMA Vakfı tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteği ve ülkemizin en önemli turizm meslek kuruluşları olan Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Türkiye Otelciler Birliği'nin (TÜROB) yatırımları dahilinde bulunan turistik tesislerde kampanya başlatılmıştır.

Kampanya dahilindeki turistik tesislerde odalara İngilizce, Almanca, Fransızca ve Rusça kampanyaya katılım bilgileri içeren föyler bırakılmakta ve konuklarımız projeye katılmaya davet edilmektedir. Aksini bildirmedikleri takdirde kampanyaya destek bedeli olan ve 9 meşe palamudunun toprakla buluşmasını sağlayacak 1 avro veya 1 dolar konuklarımızın otel faturalarına eklenmektedir. Elde edilecek gelirin tümü de 10 Milyar Meşe Projesi'nde kullanılmak üzere TEMA Vakfı'na bağışlanmaktadır.”


ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/tema-vakfindan-10-milyar-mese-projesi_28852.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!