Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Temelli'de Altyapı Yatırımları Ortak Olmalı

Anadolu Organize Sanayi Bölgesi ve Organize Sanayi Bölgeleri Derneği Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, yapılacak yatırımlar tamamlandığında Temelli sanayi havzasında 1250 fabrikanın üretime geçeceğini belirterek her organize sanayi bölgesinin ulaşım, enerji, su ve arıtma yatırımlarını ayrı ayrı gerçekleştirmesinin kaynak israfına yol açacağını

Referans Gazetesi
Temelli'de Altyapı Yatırımları Ortak Olmalı

"Ankara'nın sanayi havzası" olarak nitelendirilen Temelli'de altyapı yatırımlarının ayrı ayrı yapılmasının gereksiz harcamalara sebep olacağı belirtildi. Anadolu Organize Sanayi Bölgesi ve Organize Sanayi Bölgeleri Derneği Başkanı Hüseyin Kutsi Tuncay, yapılacak yatırımlar tamamlandığında Temelli sanayi havzasında 1250 fabrikanın üretime geçeceğini belirterek her organize sanayi bölgesinin ulaşım, enerji, su ve arıtma yatırımlarını ayrı ayrı gerçekleştirmesinin kaynak israfına yol açacağını kaydetti.

Tuncay, organize sanayi bölge yönetimlerinin ortak hareket etmesi gerektiğini vurgulayarak ortak yatırımların hem maliyetlerin düşmesini hem doğal çevrenin korunmasını sağlayacağını ifade etti. Temelli'de ASO-II, Başkent OSB, Anadolu OSB ve Madeni Dökümcüler İhtisas OSB'si kurulma çalışmaları sürüyor.

Kaynakları doğru kullanmalı

Tuncay, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada ülke kaynaklarının daha iyi değerlendirilmesi açısından altyapıda da planlamaya ihtiyaç duyulduğunu kaydederek Temelli beldesindeki organize sanayi bölgelerinin ayrı bir arıtma sistemi kurmasının yanlış olduğunu savundu. Tuncay, "Dışa bağımlı olduğumuz enerji kaynakları ile kıt su kaynaklarımızı kullanırken ve bunlara ilişkin altyapı yatırım kararlarını verirken daha dikkatli olmamız ve birlikte iş yapma kültürümüzü ve anlayışımızı geliştirmemiz gerekiyor" uyarısı yaptı.

Temelli'deki sanayi havzasında daha ucuz enerji teminine yönelik bir alternatif oluşturması ve enerji dağıtımı konusunda ortak yatırım yapılması çağrısında bulunan Tuncay, "Proje firmamıza yaptırılan ön fizibilite raporuna göre atık su kolektör hatları ile arıtma tesisinin yapımı ve 20 yıllık işletme masrafları düşünüldüğünde, havzadaki organize sanayi bölgelerine 2008 yılı birim fiyatları ile ayrı ayrı atık su deşarj hattı ve arıtma tesisi yapılması halinde 70 milyon lira, arıtma tesisinin ortak yapılması halinde ise 45 milyon lira olacak. Ortak arıtma sistemi kurulduğunda görüldüğü gibi yarı yarıya bir maliyet düşmesi söz konusu. Bu kaynak, ülkemizin kaynağı. Hepimize düşen görev, israfı önlemek, kaynakları doğru kullanmaktır" dedi. Tuncay, Temelli beldesindeki sanayi havzasında kurulacak organize sanayi bölgelerinin, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın işbirliği ve ortak yatırıma yönelik hukuki düzenlemesiyle hayata geçtiğini hatırlatırken organize sanayi bölgelerinin kendi aralarında henüz organize olmadıklarını öne sürdü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/temellide-altyapi-yatirimlari-ortak-olmali_73325.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!