Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Temizlik için İlk Adım Atılıyor

Bakanlık ve belediyelerin işbirliğinde hayata geçirilen Mogan Gölü’nün kurtarılması projesinde ilk aşama tamamlandı. Gölün tabanından alınacak 2 milyon 700 bin metreküp dip çamuru susuzlaştırılarak, geotekstil tüp teknolojisiyle geri kazanılacak.

yapi.com.tr
Temizlik için İlk Adım Atılıyor

Kirlilik nedeniyle suyu yosun tutan ve balık ölümlerinin yaşandığı Mogan Gölü’nü kurtarılması için hayata geçirilen eylem planı ilk meyvelerini verdi. 23 Mayıs’ta ilk aşaması tamamlanan projede su kalitesi ve batimetri çalışmaları tamamlandı. Gölün tabanından alınacak 2 milyon 700 bin metreküp dip çamuru susuzlaştırılarak, geotekstil tüp teknolojisiyle geri kazanılacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Gölbaşı Belediyesi’nin işbirliğinde hayata geçirilen Mogan Gölü’nün kurtarılması projesinde ilk aşama tamamlandı. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte yapılacak çalışmaları içeren protokol kapsamında; Mogan Gölü tabanında yer alan ve gölü içten kirleten çamur tabakasının ortamdan alınması planlanıyor. Böylece göl tabanında yer alan içsel kirletici kaynağın ortadan kaldırılarak gölün kirlilik düzeyinin en aza indirilmesi, göldeki sığlaşmanın önlenmesi, gölün su derinliği ve su hacminin artarak göldeki mevcut sucul ekosistemin eski doğal konumuna dönmesi amaçlanıyor. Mogan Gölü’nü besleyen derelerin ıslahı ve göl çevresinin düzenlenmesi amacıyla yapılan fizibilite çalışmalarına 23 Ocak 2015 tarihinde başlandı. Göldeki çalışmalar ise ilk meyvelerini 23 Mayıs’ta verdi. İlk aşamanın tamamlandığı projede su kalitesi ve batimetri çalışmaları gerçekleştirildi. Projenin sonuç raporuna göre; gölün tabanından alınacak yaklaşık 2 milyon 700 bin metreküp çamur susuzlaştırılacak. Çıkan çamur geotekstil tüp teknolojisi ile geri kazanılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/temizlik-icin-ilk-adim-atiliyor_131693.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!