Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Temmuz Ayında İnşaat Sektörü Güven Endeksleri Azaldı

Bu yılın Temmuz ayında hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endeksleri azaldı.

yapi.com.tr / AA
Temmuz Ayında İnşaat Sektörü Güven Endeksleri Azaldı

İnşaat, perakende ticaret ve hizmet sektörlerine yönelik düzenlediği, ''Aylık İşyeri Eğilim Anketi'' ile bu sektörlerde faaliyet gösteren girişimcilerin mevcut iş durumları ve gelecek 3 aya ilişkin beklentilerini ölçen Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu anketlerin sonuçlarından yararlanarak her sektöre ilişkin hesapladığı Sektörel Güven Endeksleri'nin Temmuz ayına ilişkin sonuçlarını açıkladı.


Buna göre, Temmuz ayında bir önceki aya göre, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 0,4, perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0,8 ve inşaat sektörü güven endeksi yüzde 3,7 oranında azaldı.

2012 yılı Haziran ayında 114,4 olan hizmet sektörü güven endeksi 113,9, 110,2 olan perakende ticaret sektörü güven endeksi 109,3, 93,3 olan inşaat sektörü güven endeksi de 89,9 değerine düştü.

Hizmet sektörü güven endeksindeki düşüş, gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep beklentisi değerlendirmesinin kötüleşmesinden, perakende ticaret sektörü güven endeksindeki düşüş, mevcut mal stok seviyesi ve gelecek üç aylık dönemde iş hacmi-satışlar beklentisi değerlendirmelerinin kötüleşmesinden, inşaat sektörü güven endeksindeki düşüş ise gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi değerlendirmelerinin kötüleşmesinden kaynaklandı.

Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alıyor. Endeksin 100'den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100'den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.

 

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/temmuz-ayinda-insaat-sektoru-guven-endeksleri-azaldi_100888.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!