Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tersane İşletme İzinleri Zorlaşıyor

Tersanelerdeki ölümler üzerine Denizcilik Müsteşarlığı yeni bir yönetmelik taslağı hazırladı. Buna göre, geçici elemanlar, vinçlerde çalışamayacak.

Milliyet Gazetesi
Tersane İşletme İzinleri Zorlaşıyor

Tuzla Tersaneleri’nde art arda yaşanan işçi ölümleri, tersanelere işletme izni verilmesine ilişkin yeni düzenleme yapılması gerekliliğini gündeme getirdi. Denizcilik Müsteşarlığı’nın hazırladığı düzenleme ile tersane işletmeciliği için izin almak zorlaşacak.
Taşeron firma elamanları, kullanımı sırasında sık sık kaza yaşanan vinçlerin çalıştığı işlerde görev yapamayacak. İşletme izinleri her yıl denetim yapılarak uzatılacak.
Denizcilik Müsteşarlığı, “Tersane, Tekne İmal ve Çekek Yerlerine İşletme İzni Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” hazırlayarak ilgili   kuruluşların görüşüne sundu. Taslakla, tersane revizyonu, işletme izni ve yüzer havuz işletme izninin verilmesinde aranacak şartlar yeniden belirlendi. Şartlara mevcut tesislerin de uyması benimsendi.
 Tesis işletmecisi izin tarihinden itibaren üç yıl içinde Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından kalite, çevre ve iş güvenliği standart belgelerini alacak.
Tersanelerde en az iki, tekne imal yerlerinde en az bir gemi inşaat mühendisi çalıştırılacak.  

Vinçe daimi şartı

Vinçleri kullanan operatörler ve bu operasyonda çalışan operatörlere yardımcı elemanlar, iş güvenliği ve yangınla mücadele personeli ehliyetli ve tersanenin daimi personeli olacak.  Böylece, özellikle taşeron firma çalışanlarının iş kazalarının en sık gerçekleştiği vinç kullanımında görev yapmaması sağlanacak.
Yangın donanımları, hava tankları, kaldırma donanımları, kanca ve benzeri donanımlar, tüpler, elektrik aletleri ve kablolar, TÜRKAK tarafından akredite edilmiş kuruluşlarca iş sağlığı ve güvenliği açısından muayene edilecek ve sertifikalandırılacak.
Tesislerdeki kaldırma donanımlarının düzenli muayenesi yapılacak ve  yılda bir kez yük testinden geçirilecek. Elektrikli aletleri kontrol etmek de işletme yükümlülükleri arasında olacak.  Yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletmelerin izinleri önce askıya alınacak, sonra iptal edilecek. Yılda bir kez denetlenecek işletmeye verilen belgeler denetim sonuçlarına göre vize edilecek.
İHD İstanbul Şubesi üyeleri, Tuzla’daki iş kazalarında sorumluluğu bulunduğunu öne sürdükleri kişiler hakkında suç duyurusunda bulundular.

Tabutla protesto
Liman ve Tersane Bakım Onarım İşçileri (Limter-İş) Sendikası üyesi bir grup, Tuzla Tersaneler Bölgesi’ndeki işçi ölümlerini, iki tabutun üzerine akan kanları temsilen kırmızı boya dökerek protesto etti. Sendika üyeleri, işçileri 16 Haziran’daki greve de davet etti. İşçiler dün sabah bir haftada iki işçinin hayatını kaybettiği Selah Tersanesi önünde toplandı. Protesto için tersane önüne getirdikleri iki temsili tabutu yere bırakan işçiler, tabutlara ve tersane önüne kırmızı boya döktü. Sendika Genel Sekreteri Kamber Saygılı, “Çalışma Bakanı ölümleri kanıksadığını söylüyor, tersane patronları bizim de ölümleri kanıksamamızı istiyor. Oysa, aynı bakan sekiz ay önce tersanelere gelerek önlem alındığını söylemişti” diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tersane-isletme-izinleri-zorlasiyor_61624.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!