Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Tesis Var, Geri Dönüşüm Yok

AB katı atıkların dönüştürülmesi amacıyla hibe vermeye başlayınca Türkiye’de geri dönüşüm tesisi sayısında hızlı bir artış yaşandı. Buna karşın dönüşen hammadde oranı artmadı. Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Çevre Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ergün Pehlivan, bunun nedeninin

Cumhuriyet Gazetesi
Tesis Var, Geri Dönüşüm Yok

AB katı atıkların dönüştürülmesi amacıyla hibe vermeye başlayınca Türkiye’de geri dönüşüm tesisi sayısında hızlı bir artış yaşandı. Buna karşın dönüşen hammadde oranı artmadı. Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Çevre Teknolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ergün Pehlivan, bunun nedeninin hibe için tesis kurulması ve tesislerin kapasiteleri oranında çalıştırılamaması olduğunu söyledi.

AB’nin destek verdiği projeler arasında geri dönüşüm tesisleri en ön sırada yer alırken özel sektör ve birçok belediye AB’den destek ve hibe alabilmek için yarışıyor. Pehlivan, Konya’daki geri dönüşüm tesislerinin, mevcut atıkların ancak yüzde 14’ünü hammaddeye çevirme kapasitesine sahip olduğunu, tesislerin tam kapasiteyle çalışması durumunda hava kirliliğinin yüzde 74, su kirliliğinin yüzde 34, su kullanım oranının da yüzde 45 azalacağını belirtti.

Belediye ve özel kuruluşların sırf hibe desteği alabilmek adına katı atık geri dönüşüm tesisi kurduğunu ifade eden Pehlivan, su arıtma tesislerinin geri planda kaldığını söyledi. Konya’daki geri dönüşüm tesislerinin profesyonel anlamda çalıştırılmadığını anlatan Pehlivan, “Atıkları ayırmada zorluklar ve tecrübesizlikler yaşıyorlar. Bu da geri dönüşümün sağlıklı şekilde yapılmasını engelliyor.” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tesis-var-geri-donusum-yok_71326.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!