Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Teşvikli Tavşanlı'ya İlk Yatırım Dubai'den

Teşvikli bölgeler arasında yer alan Kütahya'nın Tavşanlı ilçesine ilk yatırım yabancılardan geldi. Enerji ve çimento sektöründe faaliyet gösteren Dubaili şirket Abdullah Elgureyir, 2005 yılında teşvikli alan olarak belirlenen Tavşanlı'ya 200 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.

Referans Gazetesi/Mete Tamer OMUReşvikli bölgeler arasında yer alan Kütahya'nın Tavşanlı ilçesine ilk yatırım yabancılardan geldi. Enerji ve çimento sektöründe faaliyet gösteren Dubaili şirket Abdullah Elgureyir, 2005 yılında teşvikli alan olarak belirlenen Tavşanlı'ya 200 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyor. İran ve Dubai'de faaliyet gösteren şirketin Tavşanlı'da 50 hektar alan üzerine çimento fabrikası kurması bekleniyor.

Tavşanlı Belediye Başkanı Ali İhsan Çakır, Dubaili firmanın yaklaşık 1.5 yıldır bölgenin yatırım olanaklarını incelediğini belirterek firmanın yatırım için yaklaşık 2 milyon YTL'ye 30 hektarlık özel arazi satın aldığını söyledi. Çakır, "20 hektarlık kalkınmada öncelikli yöreler kapsamında Hazine'den yer verildi. Toplam yatırım alanı 50 hektar. 200-300 milyon dolarlık bir yatırım yapılması öngörülüyor. Yıllık 2 milyon tonluk da üretim hedefleniyor. Yatırım konusunda bölgede fizibilite çalışmaları yaptılar. Şimdi ÇET belgesini aldılar" dedi.

Dubaili firmanın yatırım konusunda Soma'da da birtakım incelemeleri olduğunu belirten Çakır, Tavşanlı'nın çimento ana hammaddesine yakınlığı ve teşvik avantajları nedeniyle tercih edildiğini ifade etti.

Firmanın 3 ay içerisinde yatırıma başlayacağı bilgisini verdiğini aktaran Çakır, "Çinli bir firmanın fabrikanın öğütme bölümünü inşa edeceği belirtiliyor. Çinliler bölgede bu nedenle birtakım incelemeler yapıyor" dedi.

400 kişiye istihdam
Tavşanlı'nın teşvikli bölge ilan edilmesinden sonra ilk yatırımın heyecanını yaşadıklarını vurgulayan Çakır, yatırımın kente büyük hareketlilik getireceğini dile getirdi.

Fabrikanın istihdama da önemli katkıları olacağına dikkat çeken Çakır, "Kurulacak fabrikada 350-400 kişinin çalışması bekleniyor. Dolaylı yoldan bu rakam bin kişiyi bulacaktır. Ayrıca yatırımla birlikte bölgeye yan sanayiye yönelik yatırımların da olmasını bekliyoruz. Yatırım sanayi bölgesi ilan edilen bir alanda yapılacak. Hammadde kaynaklarına uzaklığı 10 kilometre. Ayrıca bölgemizde bulunan Tunçbilek Termik Santralı'ndan çıkan atıkların da kullanılacağı söylendi" diye konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tesvikli-tavsanliya-ilk-yatirim-dubaiden_54845.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!