Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

THBB'den Yapı Denetimcilere Beton Semineri

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB) T.C. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın öncülüğünde Yapı Denetim Kuruluşları Birliği, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği ile ortaklaşa Yapı Denetim sektöründe çalışanlara yönelik beton semineri düzenledi.

yapi.com.tr
THBB'den Yapı Denetimcilere Beton Semineri

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), T.C. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı’nın öncülüğünde Yapı Denetim Kuruluşları Birliği, Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği ile ortaklaşa yapı denetim sektöründe çalışanlara yönelik beton semineri düzenledi. 28 Mayıs Perşembe günü İstanbul Bayındırlık İl Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen seminer, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Sefer Akkaya’nın ve Yapı Denetim Kuruluşları Birliği Başkanı İlhami Ülger'in yaptığı açılış konuşmalarıyla başladı.

İlhami Ülger konuşmasında, rezive yasa taslağının Meclis’te olduğuna değinerek, Sefer Akkaya'ya konuyla ilgili gelişmelerin ne durumda olduğunu sordu. Ülger, yönetmelik sonrası sektörde heyecanın arttığını, ancak krizden sonra bu heyecanın kırıldığını ifade etti. Ülger, şu an yapı denetim kuruluşlarının ekonomik sıkıntılarının olduğunu ve bazı belediyelerin kapatılması nedeniyle hakediş alamama gibi sorunlar yaşadıklarını söyledi.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürü Sefer Akkaya, 4708 sayılı yasa yürürlüğe girdiğinden itibaren 19 ilde uygulanan yapı denetimiyle birlikte yapı üretiminde önemli oranda düzelme olduğunu söyledi. Akkaya sözlerini şöyle sürdürdü.

“Yapı denetimi hakkında bir kanun varken alternatif bir çözüm aramaya gerek olmadığına inanıyoruz. Yapılan bazı ufak yanlışların yasaya maledilmesi yanlıştır. Geçmişte yaşanan bazı olumsuz uygulamaları tartışmak yerine bunları ortadan kaldıracak daha iyi çözümleri bulmamız gerekiyor. Bu kanun dış ülkelerdeki örnekleriyle karşılaştırıldığında nitelikli bir düzenlemedir. Bugün 19 ilde yapıların, 826 yapı denetim firması, 13 bin denetçi mimar, denetçi mühendis ve yardımcı kontrol elemanı ile 153 bin yapıya karşılık gelen 229 milyon m2 yapının denetimi sürmektedir. Geçmişte bu veriler el yordamıyla elde ediliyordu. Bu kanunu eleştirenlerin bilmesini istediğim bu rakamlar net ve her saat değişen rakamlardır. Bugün tüm bilgiler net olarak alınmaktadır”.

Yapı Denetim Yasası'nın tartışılmasıyla ilgili yorumlarda bulunan Akkaya, “En iyi düzenlemeleri de yapsanız, bunu uygulayacak olan insan. Siz hangi mevzuatı getirirseniz getirin, onu uygulayan insan kendi duygularıyla yürütmeye kalkarsa bu mevzuatların yetmeyeceği açıktır. Bu görevi yapanların bu görevi neden yaptıklarını özellikle bir kez daha düşünmelerini istiyorum.” dedi.

Açılışın ardından ilk olarak THBB Genel Sekreteri Ferruh Karakule ülkemizde hazır beton ve kalite konusunda bilgiler verdi. Karakule, “THBB olarak kaliteli beton üretimini misyon edinmiş bir kuruluşuz. Beton 20 yıllık bir ürün. Önceden misyonumuz hazır betonu tanıtmaktı. Bu görevi tamamladık. Bugün İtalya ve İspanya’dan sonra üretim açısından Avrupa’da 3. ülkeyiz. Görevimizin ikincisi daha önemli. Kaliteli üretimi sağlamaya çalışıyoruz. 1998’de 30 tesis varken bu sayı 2008 de 825’e ulaştı. 2006’da yüzde 47 üretim artışı oldu. 2008 yılında ekonomik kriz nedeniyle üretim 69,4 milyon metreküpe geriledi.” dedi. Karakule, kaliteli beton üretimi ve kullanımı için THBB’nin önerilerini şöyle sıraladı:

“Kalite belgeli hazır beton üretimini zorunlu kılan ancak ertelenen “G” Uygunluk İşareti Yönetmeliği’nin bir an önce yürürlüğe girmesi sağlanmalıdır. Denetimler baştan savma değil, KGS’nin yaptığı gibi etkin bir şantiye denetimini içerecek şekilde yapılmalı, kalite belgesiz üretim yapan ve denetimlerde başarısız olan firmalar faaliyetten men edilmelidir. ‘G’ Belgesinin tarafsız ve TÜRKAK’dan beton konusunda akredite olmuş denetim kuruluşları tarafından verilmesi sağlanmalıdır. Tüm iller Yapı Denetim yasası kapsamı altına alınmalıdır. Kamu kuruluşları dahil edilmelidir. Yapı Denetim sistemi ekonomik açıdan iyileştirilmelidir. Sigorta sistemi hayata geçirilmelidir.”

Prof. Asım Yeğinobalı ise 'Betonun İç Yapısı, Beton Dayanımını ve Dayanıklılığını Etkileyen Faktörler' başlıklı bir sunum gerçekleştirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Ali Taşdemir 'Geleneksel ve Ultra Yüksek Performanslı Betonların Optimum Tasarımı - Performans Sınıfları', Doç. Dr. Yılmaz Akkaya da 'Yapılarda Servis Ömrü Kavramına Dayalı Tasarım' başlıklı birer bildiri sundular.

THBB Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tümer Akakın ise 'Betonun Teslim Alınması, Yerleştirilmesi, Bakımı, Taze Betondan Numune Alımı, Değerlendirilmesi' hakkında kısa bilgiler verdi. Akakın, “Yapı denetiminde numune kalıpları uygun olmayabiliyor veya numune alan personel yeterli olmayabiliyor. Bu konuda yapı denetimcilerle ortak çalışmalar yapabiliriz. Laboratuvarlarda kullanılan kür tankları ve presleri denetleniyor ama bunlara da dikkat edilmesini bekliyoruz. Şantiyede betonun bakım ve kürü yapılmadığı zaman alınan karot, beton numunelerindeki dayanımı vermiyor. Yapı denetimcilerden gerekli kılavuz ve şartnamelere uymasını bekliyoruz. Çünkü sonuçlar iyi çıkmadığı zaman betoncuya iyi beton gelmedi diye söyleniyor” diye konuştu. Seminer, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Denetim Şube Müdürü Dr. Umut Naci Baykan’ın “Yapı Denetimle İlgili Gelişmeler” hakkında bilgiler vermesiyle sona erdi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/thbbden-yapi-denetimcilere-beton-semineri_69509.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!