Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Thyateira Antik Kenti’ne Büyük Saygısızlık

Manisa Akhisar’da bulunan Thyateira Antik Kenti’nde bin 500 yıllık ‘piskopos sarayı’nın kalıntıları sprey boyalarla tahrip edildi. İncil’de geçen 7 kiliseden birinin olduğu saraya kalp işaretlerinin yapılıp isimler yazılması büyük tepki çekti.

yapi.com.tr
Thyateira Antik Kenti’ne Büyük Saygısızlık

Manisa'nın Akhisar ilçesinde binlerce turistin ziyaret ettiği Thyateira Antik Kenti'nin, kimliği belirsiz kişilerce sprey boyalarla tahrip edilmesi görenleri üzdü. Bizans döneminin erken evrelerinde kullanıldığı ve milattan sonra 6'ncı yüzyılda yapıldığı tahmin edilen bazilika şeklindeki yapı ilçeye turistleri çekiyor.

Sözcü’den İlker Kılıçaslan’ın haberine göre; Tepe Mezarlığı olarak bilinen ve şehrin içinde yer alan piskopos sarayının siyah ve mavi sprey boyalarla boyanması büyük tepki çekti. Bin 500 yıllık olduğu tahmin edilen Antik kentin içindeki yapının duvarlarına çizilen kalp işaretleri sanatseverleri de kızdırdı.

Sprey boyalarla tahrip edilen tarihi duvarların kimyasallar kullanılarak temizlenebileceğini dile getiren uzmanlar, turizm potansiyeli taşıyan bu alanların daha iyi korunmasını istedi.

Manisa’da bugün Akhisar ilçe merkezinin bulunduğu bölgede kurulu olan bir Antik kenttir. Alanda ilk yerleşimin izleri M.Ö. 3000 yılına kadar inmektedir. Thyateira, modern yerleşim merkezlerinin altında kalan diğer antik kentlerle benzer bir kaderi paylaşmıştır. Akhisar’da arkeolojik kalıntılar neredeyse tamamen modern yerleşimin altındadır. Antik kentin kurulduğu alan, bugünkü modern Akhisar ilçe merkezidir. Bu alanlar ve çevresinde gerçekleştirilen herhangi bir temel kazısı sırasında arkeolojik kalıntılara rastlanmaktadır.

Hristiyanlığın ilk yedi kilisesinden birinin de Thyateira’da kurulduğu düşünülür. Ancak buradaki kilise özel bir binadan çok bir cemaat olarak düşünülmelidir. Bu yönüyle Erken Hristiyanlık tarihi açısından önemli bir merkez olarak kabul edilebilir.

Haberin tamamına linkten ulaşılabilir.

http://www.yapi.com.tr/haberler/thyateira-antik-kentine-buyuk-saygisizlik_178993.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!