Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ticaret Köprüsü İnşaatçılara Yaradı

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinatörlüğünde düzenlenen ‘Dünya Ticaret Köprüsü’ programı kapsamında Türkiye’ye 135 ülkeden 2 bin 300 işadamı geldi. Özellikle Afrika ve Güney Amerika’dan işadamlarının yoğun ilgi gösterdiği program kapsamında 7 milyar dolarlık ihracat potansiyeli

Cumhuriyet Gazetesi
Ticaret Köprüsü İnşaatçılara Yaradı

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından Dış Ticaret Müsteşarlığı koordinatörlüğünde düzenlenen ‘Dünya Ticaret Köprüsü’ programı kapsamında Türkiye’ye 135 ülkeden 2 bin 300 işadamı geldi. Özellikle Afrika ve Güney Amerika’dan işadamlarının yoğun ilgi gösterdiği program kapsamında 7 milyar dolarlık ihracat potansiyeli yakalandığı belirtildi.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Dünya Ticaret Köprüsü programı kapsamında 2 bin 300’ü yurtdışından olmak üzere 5 bin 500 işadamının bir araya geldiğini kaydederek işadamları arasında 55 bin karşılıklı iş görüşmesi yapıldığını söyledi.

Kuzey Amerika, Avrupa, Latin Amerika, Avrasya, Afrika, Asya/ Pasifik, Ortadoğu’dan işadamlarını ağırladıklarını aktaran Meral, “Dünyada fakir ülke var ama mal almayan ülke yok. Hiç tanımadığımız ülkelerle bile ticaretin geliştirilebileceğini gördük. Özellikle Afrikalı firmaların çok aktif katılımı oldu. Güney Amerika ile ticaretimizi arttıracağımız çok önemli görüşmeler yapıldı. Adamlar mal satmaya değil mal almaya geldiler. Şimdi artık firmalarımızın yaptıkları görüşmelerin meyvelerini almaları için görüştükleri ülkeleri ya da firmaları ziyaret etmesi gerekiyor. Biz de TUSKON olarak yapılan görüşmelerin takipçisi olacağız. Toplantımız Türkiye’nin tanıtımına da büyük katkı sundu” dedi.

Müteahhitlik öne çıktı

Dünya Ticaret Köprüsü programı kapsamında özellikle Türkiye’nin müteahhitlik hizmetleri konusunda faydalanmak isteyen ülkeler tekstil, gıda, tarım ticareti konusunda işbirliği önerdi. Güney Amerika’nın en büyük şirketi olan Falabella Holding’in İthalat müdürü Rodolfo Kamke, Türk firmalarıyla görüşmeler yaptı. 5.8 milyar dolarlık cirosu ve 58 bin çalışanıyla 4 ülkede faaliyet gösteren şirketler grubunun yetkilisi, Çin mallarına alternatif kaliteli mal alabileceği bir ülke arayışı içinde olduklarını ve bu ülkenin Türkiye olabileceğini ifade etti. Papua Yeni Gine 1.5 milyar dolarlık bütçe ayırdığı müteahhitlik için Türk firmalarına çağrı yaptı. Kırgızistan’lı bir şirket Türkiye’de otel kurmak istediğini açıkladı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/ticaret-koprusu-insaatcilara-yaradi_69672.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!