Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Ticari Emlakta İki Flaş Hamle

Simurg Turizm, Karaköy'deki tarihi Sümerbank binasını Yılmaz Ulusoy'a sattı. Fiyatın 10 milyon $ olduğu belirtiliyor. Kapanan tarihi Esnaf Hastanesi'ne 7 talipli çıktı. Yatırımcılar işletmeyi devralmak istiyor.

Sabah Gazetesi
Ticari Emlakta İki Flaş Hamle

imurg Turizm, Karaköy'deki tarihi Sümerbank binasını Yılmaz Ulusoy'a sattı. Fiyatın 10 milyon $ olduğu belirtiliyor

Tarihi Sümerbank binası Ulusoy'un

Karaköy Bankalar Caddesi'ndeki tarihi Sümerbank binasını işadamı Yılmaz Ulusoy aldı. 2008'de binayı 7 milyon 250 bin dolara bir İngiliz firmasından satın alan Simurg Turizm'in sahibi Timur Özdemir, satış rakamı konusunda bilgi vermezken "Yüzde 40'a yakın ticari bir kârla satış gerçekleşti" dedi. Özdemir, satış kararını bir hafta içinde sonuçlandığını belirterek, kendilerinin binayı otel olarak projelendirdiklerini, Ulusoy'un da aynı projeye devam edeceğini söyledi. Simurg Turizm'in projesinde, bina chance-exchange tabelalarından kiralık kasalara kadar bankaya ait tüm değerler korunarak, konsept otele çevrilecekti. Ulusoy'un da projeyi aynen hayata geçireceği öğrenildi. Karaköy'de kimsenin otel yatırımına girişmediği bir dönemde binayı satın aldıklarını anlatan Özdemir, "Biz öyle bir dönemde buraya yatırım yapılabileceğini gösterdik. Herhangi bir ticari kriz nedeniyle satmıyoruz. Elde ettiğimiz geliri Taksim'deki Lush otellerini zincir haline getirmek için kullanacağız" dedi. Özdemir, "Sümerbank konseptine inanmadığımızdan değil, kendimize farklı bir hedef koyduğumuz için satışı gerçekleştirdik" diye konuştu. Simurg Turizm iki yıl içinde tarihi binada 30'a yakın karma sergi açtı, 80 event gerçekleştirdi. Ayrıca Lüks Hayat operetinin 25'inci yıl balosu da bu binada yapıldı.

Deutsche Bank da binayı kullanmıştı

1933'te Atatürk'ün kurduğu Sümerbank'ın merkez binası Karaköy'de bulunuyor. Cumhuriyet tarihine tanıklık eden Sümerbank 1999'da TMSF'ye devredilmişti. Bina, 1910- 1928 yılları arasında ise Deutsche Bank Genel Merkezi olarak kullanılmıştı. Boğaz Köprüsü'nden Unkapanı'na kadar geniş bir manzaraya hakim olan bina, konumu itibariyle gelişmekte olan bir bölgede yer alıyor. Bankalar Caddesi şu anda yerli ve yabancı yatırım fonlarının ilgi gösterdiği yerler arasında. Bankalar Caddesi üzerindeki eski ve tarihi binalar otele çevrilmek için teker teker satılıyor.

Esnaf Hastanesi'ne 7 yatırımcı talip

Kapanan tarihi Esnaf Hastanesi'ne 7 talipli çıktı. Yatırımcılar işletmeyi devralmak istiyor

Haziran ayında kapısına kilit vurulan 73 yıllık Esnaf Hastanesi görücüye çıktı. 7 yatırımcı, hastanenin işletilmesine talip oldu. İstanbul Huzur Hastanesi ve Dinlenme Evleri Vakfı'nın eski Başkanı Zeki Sayın, pazarlık görüşmelerinin hafta sonuna kadar süreceğini belirterek, "Yatırımcılar hastaneyi birlikte işletmek istiyor" dedi. Hastaneyi almak isteyen yatırımcılar arasında Richmond otelleri, Capitol AVM ve 'sahibinden.com' adlı online alışveriş sitesinin sahibi Aksoy Grup'un patronu İbrahim Aksoy da var. Aksoy'un yanısıra, Avrupa Özel Şafak Hastanesi ve Özel Maya Sağlık Hizmetleri , Haliç Hospital, Özel Bilgi Hastanesi, MESİAD Başkanı Ercan Tan'ın da aralarında bulunduğu ortak girişim grubu, Grup İmaj, Özel Batman Şifa Hastanesi ve Özel Ağrı Ortadoğu Hastanesi'nin teklif verdiği öğrenildi. İTO ile TOBB arasında bir ara gerginliğe neden olan Esnaf Hastanesi'nin Altunizade'deki 21 dönümlük arazisinin durumu ise henüz netleşmedi. 21 dönümlük araziyi TOBB da İTO da istiyor. Arazinin üzerinde Marmara Üniversitesi Hastanesi bulunuyor. Üniversite, henüz binayı boşaltmadı. Yıl sonuna kadar üniversitenin Pendik'e taşınacağı belirtiliyor. Daha önce TOBB Esnaf Hastanesi'ni devralıp, burayı tıp fakültesine çevirmek istemişti.

ETİKETLER: gayrimenkul
http://www.yapi.com.tr/haberler/ticari-emlakta-iki-flas-hamle_81721.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!