Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TİM 1000’deki Plastikçiler 1 Milyar Dolarlık İhracat Yaptı

TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) tarafından açıklanan ve Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 1000 firmasının sıralandığı listede, plastik sektöründen 18 firma yer aldı. PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) tarafından hazırlanan rapora göre, listede yer alan 18 plastik firması 2008 yılında ihracatlarını 1 milyar

yapi.com.tr
TİM 1000’deki Plastikçiler 1 Milyar Dolarlık İhracat Yaptı

TİM (Türkiye İhracatçılar Meclisi) tarafından açıklanan ve Türkiye’nin en fazla ihracat yapan 1000 firmasının sıralandığı listede, plastik sektöründen 18 firma yer aldı. PAGEV (Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı) tarafından hazırlanan rapora göre, listede yer alan 18 plastik firması 2008 yılında ihracatlarını 1 milyar 65 milyon dolara çıkarma başarısı gösterdi. 

TİM İlk 1000 İhracatçı listesinde yer alan 18 firma, Türkiye’nin plastik mamul ihracatının yüzde 36’sını gerçekleştirdi. Listeye giremeyen KOBİ niteliğindeki firmaların toplam sektör ihracatı içinde 2007 yılında yüzde 57 olan payı, 2008 yılında yüzde 64’e yükseldi. Böylece plastik sektörünün geçen yıl gerçekleştirdiği 3 milyar dolarlık mamul ihracatının yüzde 64’ü İMMİB’e kayıtlı 5 bin 386 firma tarafından yapıldı.

PAGEV Başkanı Selçuk Aksoy, yaptığı değerlendirmede geçen yıl TİM 1000’de yer alan plastik firmalarının Türkiye’nin plastik ihracatından yüzde 43 pay aldığına, bu yıl ise bu oranın yüzde 36’ya gerilediğine dikkat çekti. Selçuk Aksoy, ihracattaki pay dağılımında KOBİ’ler lehine yaşanan değişimin plastik sektöründe büyük firmalarla küçük firmalar arasındaki makasın daraldığına işaret ettiğini belirtti. Aksoy, küresel ekonomik krizin taleplere çok daha hızlı cevap verebilen KOBİ’ler için fırsatlar barındırdığının da altını çizerek doğru pazar analizleri yapabilen firmaların ihracatlarını önümüzdeki dönemde artıracaklarını söyledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tim-1000deki-plastikciler-1-milyar-dolarlik-ihracat-yapti_70617.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!