Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TİM Heyetini Kabul Eden Eroğlu 'İhracat'a Vurgu Yaptı

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin ilerlemesi, büyümesi ve gelişmesi için ihracatın çok büyük önemi olduğunu kaydetti.

yapi.com.tr / AA
TİM Heyetini Kabul Eden Eroğlu 'İhracat'a Vurgu Yaptı

Foto: Dilek Mermer (AA)

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Türkiye'nin ilerlemesi, büyümesi ve gelişmesi için ihracatın çok büyük önemi olduğunu kaydetti. Eroğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi ve yönetim kurulu üyelerini kabulünde, ihracatçılara ellerinden geldiği kadar yardımcı olmaları gerektiğine inandıklarını belirterek, ''Türkiye'nin ilerlemesi, büyümesi, gelişmesi için ihracatın çok büyük önemi var. Burada da size çok büyük rol düşüyor. Başbakanımızın 2023 için 500 milyar dolarlık bir ihracat hedefi koyması önemli. Bu başarıyı da sizler sağlayacaksınız'' dedi.
    
İhracat sektörüne mobilya ihracatında her türlü desteği vereceklerini belirten Eroğlu, odun dışı ürünler, tıbbi ve aromatik bitkilerin bütün dünyada çok daha büyük önem kazanmaya başladığını, 2023 yılında bu alanda 1,5 milyar dolarlık bir ihracatı hedeflediklerini kaydetti.  Özellikle yeni sektörlerin oluşmasının çok faydalı olacağına inandıklarını ifade eden Bakan Eroğlu, buna örnek olarak bal alanında bütün dünyada bir eksiklik olduğunu, bu alanda bakanlığın 15 tane bal ormanı kurduğunu, organik bal ihraç etmek isteyenlere bu ormanların açık olduğunu, hiçbir bedel almadan arıcılara yer tahsis ettiklerini söyledi. Türkiye'de çok güzel su kaynakları olduğuna dikkat çeken bakan Eroğlu, ihracatçılara bir marka oluşturarak bu kaynak sularını bütün dünyaya ihraç etmelerini teklif etti.
    
Temiz enerji kaynakları konusunda da bugün dünyada büyük bir potansiyel olduğunu, sanayicilerle iş birliği yaparak bunları Türkiye'de üretip dışarıya ihraç etmenin mümkün olduğunu kaydeden Eroğlu, ayrıca fidan üretimi ve özellikle kurak bölgelere dayanıklı fidan üretimi konusunda büyük bir seferberlik başlattıklarını belirtti.
    
TİM Başkanı Başkanı Mehmet Büyükekşi ise kabulde yaptığı konuşmada, cari açık konusunda herhangi bir sıkıntı görmediklerini söyledi.  Büyükekşi, ''Türkiye'nin önünün açık olduğunu düşünüyoruz. Kurun geldiği noktada, bu kur ihracata önemli bir destek, ithalata bir fren konmasını sağlayacak. Bunun da önümüzdeki günlerde cari açığı dengeleyeceğini, daha sonra da orta ve uzun vadeli yapısal tedbirlerin hükümetimiz tarafından alınacağını düşünüyoruz'' dedi.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/tim-heyetini-kabul-eden-eroglu-ihracata-vurgu-yapti_88517.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!