Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Anıt ve Kent- Gevher Nesibe...

Tıp Eğitimi ve Sağlık Hizmetini Beraber Veren Dünyanın İlk Merkezi

Gevher Nesibe Hatun adına 1206 yılında yaptırılan medrese, tıp eğitimi ve sağlık hizmetini birlikte veren dünyanın ilk merkezi. Gevher Nesib

NTV-MSNBC
1 Tıp Eğitimi ve Sağlık Hizmetini Beraber Veren Dünyanın İlk Merkezi

b>Gevher Nesibe Hatun adına 1206 yılında yaptırılan medrese, tıp eğitimi ve sağlık hizmetini birlikte veren dünyanın ilk merkezi.

Gevher Nesibe Hatun Medresesi’nde ayrıca, hamamda ısıtılan su, yeraltına döşenen ve odaların bağlanan künklerden akıtılarak, binanın ısınması sağlanmış.
Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Tıp Tarihi Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ekrem Aktaş, Selçuklu hükümdarlarından 2. Kılıçarslan’ın oğlu 1.Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından, ablası Gevher Nesibe Hatun adına 1206 yılında yaptırılan medresenin, tıp eğitimi ve sağlık hizmetini birlikte veren dünyanın ilk merkezi olduğunu kaydetti.

MODERN ISITMA SİSTEMİ
Medresedeki restorasyon çalışmaları sırasında ortaya çıkarılan ve künk denen pişmiş topraktan yapılmış borular bulunduğunu, bunların ısıtmada kullanıldığını belirlediklerini kaydeden Aktaş,”Hekimlerin yetiştirildiği, hastaların tedavi edildiği medrese, o günün şartlarında modern sayılabilecek bir yöntemle ısıtılmış. Medresenin içinde bulunan hamamda ısıtıldığı tahmin edilen su, yeraltına döşenen ve odaların tamamına bağlanan pişmiş topraktan yapılma künklerden akıtılarak, binanın ısınması sağlanmış. Odaların kapı girişlerine de künk konularak, ısınan havanın dışarı çıkışı engellenmiş” diye konuştu.

kaydeden Aktaş,”Hekimlerin yetiştirildiği, hastaların tedavi edildiği medrese, o günün şartlarında modern sayılabilecek bir yöntemle ısıtılmış. Medresenin içinde bulunan hamamda ısıtıldığı tahmin edilen su, yeraltına döşenen ve odaların tamamına bağlanan pişmiş topraktan yapılma künklerden akıtılarak, binanın ısınması sağlanmış. Odaların kapı girişlerine de künk konularak, ısınan havanın dışarı çıkışı engellenmiş” diye konuştu.BİLİM MERKEZİ
Tıp alanında bilim adamlarının yetiştirildiği, hastaların tedavi edildiği medresenin, Selçuklular döneminin ‘bilim merkezi’ konumunda olduğunu ifade eden Aktaş, “Anadolu’nun bazı bölgelerinde bulunan Selçuklu dönemine ait medreselerde, zaman zaman sağlık hizmeti verilmiş. Bu eserler arasında, kitabesinde ‘hastane’ ibaresi kullanılan tek merkez, Gevher Nesibe Tıp Tarihi Müzesi. Ortaçağ döneminde akıl hastalarına işkence uygulanırken, medresedeki özel odalarda bu hastalar, kuş ve su sesiyle müzik dinletilerek tedavi edilmiş. Medresede bulunan tepeden aydınlatmalı 3 ameliyathanede, narkoz olarak afyon, şarap, sarı sabir, ademotu ve hindistan cevizi karışımından verilen hastalara, katarakt ve mesane ameliyatları yapılmış” dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tip-egitimi-ve-saglik-hizmetini-beraber-veren-dunyanin-ilk-merkezi_6488.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • bu bilgiler ve resim çok işime yaradı. çok teşekkürler. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!