Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TMMOB: Anayasa Paketini Meclis'ten Çekin

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Soğancı, Anayasa değişikliği paketinin halkın taleplerini içermediğini, iktidarın yoluna çıkacak yargı ve kamuoyu denetiminin önünü kapatmaya yönelik olarak hazırlandığını da belirtti; "TMMOB, 12 Eylül düzeni ile gerçekten hesaplaşmayan hiçbir anayasa değişikliği paketi ile uzlaşmayacaktır" dedi.

bianet.org
1 TMMOB: Anayasa Paketini Meclis'ten Çekin

Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Soğancı, Anayasa değişikliği paketinin halkın taleplerini içermediğini, iktidarın yoluna çıkacak yargı ve kamuoyu denetiminin önünü kapatmaya yönelik olarak hazırlandığını da belirtti; "TMMOB, 12 Eylül düzeni ile gerçekten hesaplaşmayan hiçbir anayasa değişikliği paketi ile uzlaşmayacaktır" dedi.

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, TMMOB'un 12 Eylül düzeni ile gerçekten hesaplaşmayan hiçbir anayasa değişikliği paketi ile uzlaşmayacağını söyledi; anayasa değişiklik paketinin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündeminden çekilmesini istedi.

Soğancı, "TMMOB, öznesinde insanın olduğu, insanın insan gibi yaşamasını garanti altına alan, demokratik, eşitlikçi ve özgürlükçü bir yeni anayasa istemektedir" dedi.

İktidar yargının amiri olmak istiyor

Soğancı, anayasa değişikliği paketinin halkın güncel taleplerini içermediğini, iktidarın yoluna çıkacak yargı ve kamuoyu denetiminin önünü kapatmaya yönelik olarak hazırlandığını da belirtti. Soğancı, pakete ilişkin eleştirilerini şöyle sıraladı:

- Paketin ilk bölümünde uluslararası anlaşmalar gereği iktidarların uymak zorunda olduğu konular ele alınıyor. Ancak içerik sorunlu. Örneğin, kamu çalışanlarına 'toplu sözleşme hakkı' tanındığına ilişkin düzenleme sendika hakkının olmazsa olmazı olan grev hakkının yasaklanması anlamına geliyor."

- Pakette yargı organı yeniden düzenleniyor. Kanun yapma ve atama yetkisi konusunda sorunu olmayan siyasi iktidar, yargı alanında tam bir siyasal belirlemeye gitmek için tüm atama yetkisini eline almak, yargının amiri olmak istiyor.

- İdarenin denetimini düzenleyen Anayasa'nın 125. maddesinde değişikliğe giderek kamu yararına denetimin önünü kapatmak istiyor.

Milli iradenin değil iktidarın kutsanması

12 Eylül Anayasası'nın yüzde 92 halkoyuyla onaylandığını hatırlatan Soğancı, "12 Eylül Anayasası baştan sona antidemokratik bir Anayasa olmasına karşın, çoğunluk oyu yani milli irade yönünden hiçbir sorun yaşamadı" diye konuştu.

"Türkiye'de milli iradeye yapılan kutsamalar aslında iktidarın kutsanmasından başka bir şey olmasa gerek" diyen Soğancı, sözlerini şöyle sürdürdü:

- Siyasal Partiler ve Seçim Yasası'na dokunmadan, siyasal partileri demokratikleştirmeden ve yüzde 10 barajını kaldırmadan yapılacak anayasa değişikliği iktidarın kalıcı kılınmasına hizmet eder.

- Siyasi iktidarın paketi, "demokrasi için anayasa değişikliği" denilebilecek bir esası içermiyor. Bu nedenle tartışılmadan, uzlaşma aranmadan "referandum" deniliyor.

- Halkın taleplerini taşıyan toplumsal, politik örgütlenmelerin hazırlanmasında öncü bir rol üstlenmediği ya da en azından aktif bir rol oynamadığı hiçbir "anayasa değişiklik girişimi" Türkiye'de demokrasinin önünü açamaz.

- TMMOB, öznesinde insanın olduğu, insanın insan gibi yaşamasını garanti altına alan, demokratik, eşitlikçi ve özgürlükçü bir yeni anayasa istemektedir. (BB)

http://www.yapi.com.tr/haberler/tmmob-anayasa-paketini-meclisten-cekin_78441.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • TMMOB son zamanlarda ilgilenmesi gereken alanlardan neden uzaklaşıp Siyaset yapmaktadır ? Parti kurup siyasete atılmaları an meselesi.. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!