Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TMMOB 'Bütünlükçü ve Tutarlı Yasal Düzenlemeler' İstiyor

3194 Sayılı İmar Kanunu ile 5366 Sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, dün (23 Mart Çarşamba) TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB)

yapi.com.tr / AA
TMMOB 'Bütünlükçü ve Tutarlı Yasal Düzenlemeler' İstiyor

STRONG>3194 Sayılı İmar Kanunu ile 5366 Sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması ve Yaşatılarak Kullanılması Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, dün (23 Mart Çarşamba) TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu'nda görüşülmeye başlandı. Yazılı bir açıklama yapan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, tasarıların tartışılmadan alelacele yasalaştığını savunarak, ''Hükümetin yasama organına yapmış olduğu bu tazyik sonucu, yasama organı yasama değil, onama mercii gibi işlev görmektedir. Bu durum, demokrasi ve güçler ayrılığı ilkeleriyle bağdaşmamaktadır'' dedi.
    
Bayındırlık ve İskan Bakanlığının planlamada düzenleyici ve denetleyici bir görev üstlenmesi gerekirken, sunulan değişiklik ile tarifsiz, sınırsız ve belirsiz bir şekilde yapı, parsel tesis veya yatırım bazında üst ölçekli plandan ruhsat aşamasına kadar olan süreçte ''re'sen'' yetkilendirildiği, yerel idarelerin planlama yetkisine darbe vurulduğunu öne süren Soğancı, şunları kaydetti:
    
''Teklif, İmar Kanunu'nun ruhuna ve hükümlerine aykırıdır. Farklı arazi kullanım biçimlerinin yer seçimleri ve ruhsatlandırılması işlemleri idari işleme dönüştürülerek, planlamanın yasal, teknik ve bilimsel gereklilikleri göz ardı edilmekte ve imar planı kapsamı dışına çıkarılmaktadır. Getirilen teklifle, kamu kurum ve kuruluşları ile imtiyaz sözleşmeleriyle yaptırılacak yapı ve tesislere ruhsat, yapı kullanma izin belgesi verme yetkisi yerel yönetimlerden alınarak bakanlığa verilmektedir. İmtiyaz sözleşmesi ile özellikle uluslararası projelerin uygulanması denetim dışı bırakılmaktadır. Bunların nasıl denetleneceği açık değildir. Bu teklif Anayasaya aykırıdır. Anayasa ve mevcut mevzuat gereği, mülkiyete, daimi iskana konu olamayan kamu ortak malı olarak tanımlanan yaylak, kışlak ve meralar belediye veya il özel idaresine devredilerek yapılaşma yolu açılmaktadır.''

Soğancı, 5366 sayılı Yıpranan Tarihi ve Kültürel Taşınmaz Varlıkların Yenilenerek Korunması Hakkında Yasa'nın 4. maddesinin değiştirilmesini öngören teklifin 5. maddesinin gerekçesinin, ''Özellikle İstanbul Tarihi Yarımada gibi, eski eser binalarının yoğun olarak bulunduğu alanlarda, yenileme alanı olarak kentsel yenileme ve dönüşüm amacıyla birçok proje başlatılmış ve bu alanlarda yapılan projelerde tek parsel tek yapı kapsamında olan binalar ortak kullanıma alınacak veya birlikte yönetilecek binalar olması gerekmektedir'' şeklinde olduğunu belirterek, bu düzenlemenin, kentsel yenileme ve dönüşüm projelerinin gerçekleştirmesi için yasal kılıf olduğunu iddia etti.

Mehmet Soğancı, getirilen bu yeni hükmün, hiç bir bilimsel veri ve araştırmaya dayanmadığı gibi, daha çok orada yaşayanların refahı ya da eski yapıların korunmasına değil, kentsel ranttan pay kapmaya yönelik projelerin hayata geçirilmesine zemin hazırlayacağını kaydetti. TMMOB'un, kentleşme, planlama, imar, yapı ve afet alanlarında bütünlükçü ve tutarlı yasal düzenlemeler yapılmasını talep ettiğini belirten Soğancı, ''Beklentimiz, seçim öncesi rant dağıtılması olarak algılanacağı açık olan bu tekliflerin, yeni oluşacak parlamento zemininde ve diğer sosyal tarafların tartışmasına olanak verecek şekilde TBMM gündeminden çıkarılmasıdır'' dedi.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/tmmob-butunlukcu-ve-tutarli-yasal-duzenlemeler-istiyor_86448.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!