Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TMMOB Engelli Mühendis Mimar Şehir Plancıları Çalıştayı Ankara'da Gerçekleştirildi

TMMOB Engelli Mühendis Mimar Şehir Plancıları Çalıştayı, 24 Aralık 2011 tarihinde Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlendi. Çalıştay kapsamında gerçekleştirilen üç oturumda, engellilerin karşılaştıkları sorunlar ele alındı.

yapi.com.tr
TMMOB Engelli Mühendis Mimar Şehir Plancıları Çalıştayı Ankara'da Gerçekleştirildi

TMMOB Engelli Mühendis Mimar Şehir Plancıları Çalıştayı, 24 Aralık Cumartesi günü Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlendi. Çalıştay kapsamında gerçekleştirilen üç oturumda, engellilerin karşılaştıkları sorunlar ele alındı. TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı açılışta yaptığı konuşmada, çalıştay kapsamında düzenlenen 'Engelli Mühendis, Mimar ve Şehir Plancısı Olmak' başlıklı forumun TMMOB açısından ayrı bir öneme sahip olduğunu belirterek, "Bu tartışmaların; meslektaşlarımızın sosyal, siyasal ve mesleki yaşamlarında hangi zorluklarla karşılaşarak inadına çalışmaya ve yaşamaya devam ettiklerinin TMMOB ortamında yeterli düzeyde kavranmasına ve bilince çıkarılmasına büyük katkısı olacaktır. Forumda gerçekleşecek tartışmaların ve ortaya konan görüşlerin aynı zamanda TMMOB‘ye yol haritası çıkarabilecek bir altlığı üreteceğine de inanıyorum" dedi.

"Gündelik yaşamın rutin yapısının 'engelli' yurttaşlar için daha ağır sonuçlar doğurmaktadır. Kimi zaman yaşadığımız mekanlarda bir yerden başka bir yere ulaşmak engelli yurttaşlarımız için Çin seddini aşmaya benzemektedir" diyen Soğancı, çalışma yaşamını belirleyen politikaların da en çok engelli çalışanları vurduğunu kaydetti. Soğancı sözlerine şöyle devam etti:"Bu durumdan TMMOB üyesi engelli mühendis, mimar ve şehir plancıları da doğrudan etkilenmektedir. Bilindiği üzere 657 ve 4857 sayılı yasalar çerçevesinde zorunlu istihdam kotaları mevcuttur. Özel sektörde 50 ve 50‘nin üzerinde işçi çalıştıran iş yerlerinde yüzde 3, kamu sektöründe yüzde 4 ve devlet memurluğunda yüzde 3 oranında engelli çalışan istihdam edilmesi zorunludur. Özel sektör ve kamu işverenlerinde özürlü personel istihdam edilmediği durumlarda istihdam edilmeyen her bir kişi için para cezası uygulanmaktadır. Bu cezai yaptırım nedeni ile özürlüler için ayrılan kadrolarda personel istihdamı yüzde 80‘e ulaşmıştır. Ancak para cezası, devlet memurluğu kontenjanı için uygulanmamaktadır.

Devlet Personel Başkanlığı 2011 yılı Ağustos ayı verilerine bakıldığında toplam memur sayısının yüzde yüzde 3‘ü olan 44 bin 198 kişilik engelli kontenjanında 23 bin 360 kişilik engelli açığı mevcuttur. Üstelik bu rakamlara 633, 634, 635,637, 638, 639, 640, 641, 644 ve 645 sayılı KHK‘larla yeni kurulan Bakanlıklarda istihdam edilen sayılar ve açık memur sayıları dahil edilmemiştir. Bu rakamlar da dahil edildiğinde engelli memur açığı 30 binin üzerine çıkmaktadır".Oturumlar

Çalıştayın, Düzenleme Kurulu Başkanı Ömer Özgül‘ün yönettiği ilk oturumunda 'Engelli Yaşama Toplu Bakış' başlığı altında 'Engelliler ile ilgili mevcut yasa ve yönetmelikler' konusunda Peyzaj Mimarları Odası‘ndan Ayşegül Bodur, 'BM Uluslararası Engelli Haklar Sözleşmesi' başlığında Bilgi Üniversitesi‘nden Yrd. Doç. Dr. İdil Işıl Gül, 'Engelliler için ulaşılabilirlik' konusunda Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü‘nden Dr. Deniz Çağlayan Gümüş, 'Engellilere psikolojik ve sosyal etkiler' konusunda Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği Başkanı Adem Kuyumcu konuşmacı olarak yer aldılar.

Çalıştayın ikinci oturumda kurumlar adına konuşmacılar çalışmalarını ve görüşlerini aktardılar. TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Alaeddin Aras‘ın yönettiği oturumda T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Özürlü ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü‘nden Fatma Gökmen, ODTÜ Mezunlar Derneği Engelsiz Yaşam Komisyonu‘ndan M.Fevzi Torun, Çankaya Belediyesi‘nden Eser Atak, Engelliler Konfederasyonu‘ndan Hasan Tatar ve Dikkat Eksikliği Hiperaktivite ve Özel Öğrenme Güçlüğü Derneği‘nden H.Nezih Çıngır konuştular.

Oturum Başkanlığını TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Ayşegül Oruçkaptan‘ın yaptığı  son oturumda ise 'Engelli Mühendis, Mimar ve Şehir Plancısı Olmak' başlığı altında bir forum gerçekleştirildi.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/tmmob-engelli-muhendis-mimar-sehir-plancilari-calistayi-ankarada-gerceklestirildi_90242.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!