Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

TMMOB: Kamu Yararına Mücadelemizden Vazgeçmeyeceğiz

TMMOB, "Sabah" ve "Takvim"in EMO'yu hedef alan yayınlarını kınadı; "Siyasal iktidar ve yandaş medyası bilmelidir ki, TMMOB ve bağlı odaları, ülkesinin ve halkının çıkarlarını korumak için bilimin ve tekniğin ışığında mücadelesini yürütür" dedi.

bianet.org
TMMOB: Kamu Yararına Mücadelemizden Vazgeçmeyeceğiz

Türkiye Mimar ve Mühendis Odaları Birliği (TMMOB) yönetimi, Elektrik Mühendisleri Odası'nın (EMO) dört elektrik dağıtım bölgesinin ihalesini "kamu yararı olmadığı" gerekçesiyle yargıya taşımasıyla ilgili Sabah ve Takvim gazetelerinin yaptıkları yayınlara tepki gösterdi. Sabah ve Takvim gazetelerinin 12 Ağustos 2010 tarihli sayılarında Mehmet Nayır imzasıyla yayımlanan haberlerde, "Odadan Tehdit" ve "Elektrikte Oda Terörü" başlıklarıyla EMO hedef alınmıştı.

TMMOB: Mücadelemizi sürdürmekten kaçınmayacağız

EMO'ya desteğini açıklayan TMMOB yönetim kurulu başkanı Mehmet Soğancı, yaptığı yazılı açıklamada, "Bağlı Odalarımız ve şüphesiz Elektrik Mühendisleri Odamız, bilimin ve tekniğin ışığında doğruları söylemekten, kamu yararını savunmaktan, bu alanda hukuksal mücadelesini sürdürmekten ve ülkemizin geleceğine sahip çıkmaktan asla vazgeçmeyecektir" dedi.

Bazı basın kuruluşlarını "siyasi iktidarın borazanı" olarak yayın yaptığını EMO'yu hedef aldığını açıklayan Soğancı, "İdarenin her türlü eylemine karşı hukuk yoluna başvurulması anayasal bir haktır. Özelleştirme kararlarına karşı dava açılması da anayasal bir haktır, "terörist bir eylem" değildir" diyerek yayınları kınadı.

"Siyasal iktidar ve yandaş medyası bilmelidir ki, TMMOB ve Bağlı Odaları, ülkesinin ve halkının çıkarlarını korumak için bilimin ve tekniğin ışığında mücadelesini yürütür."

EMO'dan Göltaş: Kimin yararına yayın yaptıkları belli

"Sabah ve Takvim gazetelerinin, kamu yararına dava açan Elektrik Mühendisleri Odamızı "terör yaratmakla" itham etmesi, "kimin yararına yayın yaptıkları" sorusunun yanıtını bize açıkça vermektedir."

EMO başkanı Cengiz Göltaş da, Sabah gazetesinin yayınının, Samsun, Sinop, Amasya, Çorum ve Ordu bölgesinde çalışan Yeşilırmak Dağıtım AŞ'yi satın alan Çalık Grubu'nun çıkarını yansıttığını söylemişti.

Bakan Yıldız için EMO "ayak bağı"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, rekor fiyatla alınan şirketlere rağmen alan firmaların elektriğe yapacakları zam konusunda takipçi olacaklarını vaat etmiş, kamu yararı adına ihaleyi yargıya taşıyacağını açıklayan EMO'yu "ayak bağı" olarak nitelendirmişti.

Yıldız, daha önce yaptığı açıklamaya açıklık getiriken, "15 yıl önce ihaleler tartışılırdı şimdi canlı yayınla ihale yapıyoruz bu da tartışılıyor. Siz kalkıp da her şeye karşı olursanız, o zaman saygınlığınızı yitirmiş olursunuz. Benim ayak bağı olur dediğim kişiler yargı değildir. İfademe dikkat edilirse, her şeye karşı olanların ayak bağı olduklarını söyledim" şeklinde konuşmuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tmmob-kamu-yararina-mucadelemizden-vazgecmeyecegiz_81998.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!