Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

TMMOB: Yerel ve Merkezi Yönetim Sorumlu

"Doğa olaylarının afete dönüşmesi takdir-i ilahi değildir. Engellenebilir" diyen Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı'ya göre Marmara'da yaşanan selin ardından gelen can ve mal kaybının sorumluları önlem almayan merkezi ve yerel yönetimler.

bianet.org30'a yakın insanın hayatını kaybettiği selde yaşanan kayıplardan hükümetin, Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin sorumlu olduğunu söyleyen TMMOB, uzmanların deneyiminden faydalanılmasını istedi. "Doğa olaylarının afete dönüşmesi takdir-i ilahi değildir. Engellenebilir" diyen Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı'ya göre Marmara'da yaşanan selin ardından gelen can ve mal kaybının sorumluları önlem almayan merkezi ve yerel yönetimler.

Soğancı, yaptığı yazılı açıklamada "Yöneticiler yaşananları 'doğal afet' gibi algılatmak ve sorumluluklarını unutturmak gayreti içinde. Oysa yaşanan felaketler plansız ve çarpık kentleşmeden kaynaklanıyor. Kentler yaşam alanları gibi değil rant aracı olarak görülüyor. Ne yazık ki bütün bunların doğal sonucu depremler, yağışlar vb. doğa olayları, afetlere dönüşerek can, mal ve toprak kaybına yol açıyor" dedi.

İnsan hayatının öncelik alınmadığı her uygulamanın felaketlerin oluşmasında rol oynadığını savunan Soğancı afetlere karşı acil eylem planı olmadığını Marmara'da yaşanan selle ortaya çıktığını söylüyor.

"Merkezi ve yerel yönetimler insan odaklı politikaları vakit geçirmeden uygulamak yükümlülüğü ile karşı karşıya" diyen Soğancı  mühendis, mimar ve şehir plancılarının bilgi, birikim ve deneyim ile söylediklerinin insan hayatının korunma ve sağlıklı devam ettirilmesi yolunda değerlendirilmesini talep ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/tmmob-yerel-ve-merkezi-yonetim-sorumlu_72221.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!