Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"TOBB Ortak Olursa İşimiz Kolaylaşır"

Yeni Asır TV'nin konuğu olan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, önemli açıklamalarda bulundu. Canlı yayında Yeni Asır Gazetesi muhabiri İlker Çoban'ın sorularını yanıtlayan Yıldırım, İzmir Limanı ihalesini kazanan Global-Hutchison Whampoa ve Ege İhracatçı Birlikleri Limaş Konsorsiyumu'nun getirdiği ortaklık teklifi konusunda Türkiye Odalar ve

Yeni Asır Gazetesi
"TOBB Ortak Olursa İşimiz Kolaylaşır"

Dün sabah İzmir-Ankara duble yolu açılış töreni öncesinde Yeni Asır TV'nin konuğu olan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, önemli açıklamalarda bulundu. Canlı yayında Yeni Asır Gazetesi muhabiri İlker Çoban'ın sorularını yanıtlayan Yıldırım, İzmir Limanı ihalesini kazanan Global-Hutchison Whampoa ve Ege İhracatçı Birlikleri Limaş Konsorsiyumu'nun getirdiği ortaklık teklifi konusunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile görüşeceğini söyledi. TOBB'un ortaklık teklifini değerlendirdiğini belirten Yıldırım, 5-10 gün içinde kararını vereceğini ifade etti. Yıldırım ayrıca Çandarlı Limanı'nın 150-200 milyon TL'ye mal olacak mendirek ve dolgu inşaatının 2010 yılında başlayacağı müjdesini verdi. Yıldırım, daha önce başlangış ve bitiş noktasında eş zamanlı yürütüleceğini açıkladığı İzmir-İstanbul Otoyolu'nun inşaatını da önümüzdeki yılın ilk aylarında başlatacaklarını söyledi.

Hesaplar şaştı

İzmir Limanı'nın sadece Ege değil, tüm Türkiye'ye hizmet vermesi nedeniyle ülke çapında öneme sahip olduğunu dile getiren Yıldırım, "İzmir Limanı bizim için çok önemli bir ihracat kapısı. İhaleyi kazanan Global-Hutchison-Ege İhracatçı Birlikleri Limaş Konsorsiyumu, Danıştay sürecinin 27-29 ayı bulması nedeniyle önemli bir zaman kaybı yaşadı. Şimdi çözüldü ama hesaplar şaştı. Konsorsiyum 'biz kararlılığımızı sürdürüyoruz ama bu kez de Deutche Bank ortaklıktan ayrıldı, ortak bulursak alacağız' diyorlar. Bunun için bizden süre istediler. Özelleştime İdaresi de 45 günlük bir süre verdi" diye konuştu.

Yakın temas

İzmir Limanı ile ilgili gerekenin yapılacağını dile getiren Bakan Yıldırım, konuyla ilgili TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile görüşeceğini söyledi. "İzmir Limanı'nı kendi haline bırakacak durumumuz yok" diyen Bakan Yıldırım, "Şu anda belirsizliğin netlik kazanmasını bekliyoruz. Konsorsiyum TOBB'la yakın temas halinde. Ayrıca TOBB bizden limanla ilgili bilgi istedi. Biz de bilgileri ilettik. Şu anda TOBB Yönetim Kurulu ortaklığın kendi açılarından uygun olup olmadığını inceliyorlar. 5-10 gün içinde TOBB ortaklık konusundaki kararını verecek. Ancak TOBB ortak olursa işimiz daha kolaylaşır. Yasal süre içinde ortaklık gerçekleşmezse ve konsorsiyum teslim almazsa en kısa zamanda limanı yeniden ihale edeceğiz" dedi.

Uzun süredir yapımı beklenen Çandarlı Limanı ile ilgili önemli bir müjde veren Bakan Yıldırım, artık bu projede harekete geçtiklerini vurguladı. Çandarlı'nın tüm bürokratik işlemlerinin tamamlandığını belirten Yıldırım, işletmeciler için yapımı verimli görülmeyen mendirek ve dolgu inşaatının Ulaştırma Bakanlığı'nca yapılacağını ifade etti. 2010'da tali mendirek ve ana mendirek ile dolgu inşaatını başlatacaklarını belirten Yıldırım, ihaleyi kazanan işletmeci firmanın da rıhtım, iskele, arka saha ve antrepo yapımını üstleneceğini kaydetti. Çandarlı'nın uzun vadede İzmir Limanı'nın kurtarıcısı olacağını belirten Yıldırım, "Alsancak Limanı uzun vadede yeterli olmayacağı için Çandarlı Limanı'nın mutlak surette yapılması gerekiyor. Bu nedenle Çandarlı'nın ilk aşaması olan mendirek inşaatını başlatacağız. 150-200 milyon TL'lik bu yatırımı en kısa zamanda tamamlayacağız" şeklinde konuştu.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/tobb-ortak-olursa-isimiz-kolaylasir_74375.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!